LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Franca, vendi i parë në botë që njeh abortin si të drejtë kushtetuese

4 Mars 2024, 19:21, Kosova & Bota CNA

Franca, vendi i parë në botë që njeh abortin si të

Franca është bërë vendi i parë në botë që ka vendosur të njohë abortin si të drejtë kushtetuese.

Parlamentarët votuan për të rishikuar kushtetutën e vendit të vitit 1958 për të mbrojtur "lirinë e garantuar" të grave për të abortuar.

Ai bëhet amendamenti i 25-të i dokumentit themelues të Francës moderne dhe i pari që nga viti 2008.

Sondazhet tregojnë se rreth 85% e publikut e mbështetën reformën./ CNA

Lajmet e fundit nga