LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Gjykata e Lartë vendos/ Dështojnë përpjekjet për të hequr Trump nga fleta e votimit në Kolorado

4 Mars 2024, 16:36, Kosova & Bota CNA

Gjykata e Lartë vendos/ Dështojnë përpjekjet për

Gjykata e Lartë e SHBA-së ka rrëzuar përpjekjet e shteteve individuale për të ndaluar Donald Trumpin të kandidojë si kandidat presidencial për zgjedhjet e nëntorit.

Gjyqtarët hodhën poshtë njëzëri vendimin e Kolorados për të skualifikuar Trump nga votimi paraprak republikan.

Gjyqtarët kishin përmendur një klauzolë kundër kryengritjes në Kushtetutën e SHBA për të ndaluar Trump, përpjekje të ngjashme janë bërë në Illinois dhe Maine.

Por në vendimin e tyre të shpallur të sot në mëngjes, gjyqtarët vendosën se vetëm Kongresi ka fuqinë për të zbatuar dispozitën, jo shtetet.

Votuesit republikanë në Kolorado dhe më shumë se një duzinë shtetesh të tjera do të shkojnë në kutitë e votimit të martën për të zgjedhur kandidatin presidencial./ CNA

Lajmet e fundit nga