LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Dhjetëra viktima nga tërmeti në Indonezi

21 Nëntor 2022, 12:13, Kosova & Bota CNA

Dhjetëra viktima nga tërmeti në Indonezi

Një tërmet ka goditur ishullin Java të Indonezisë, duke vrarë së paku 44 njerëz, raporton "AFP".

"Janë dhjetëra njerëz të vrarë. Qindra, madje ndoshta mijëra shtëpi janë dëmtuar. Deri më tani 44 njerëz kanë vdekur", tha Adam, zëdhënës i administratës lokale në qytetin Cianjur në ishullin Java.

Ndërsa AP raporton se numri i të vdekurve është së paku 14.

Shërbimi Gjeologjik i SHBA-së tha se tërmeti prej 5.6 shkallësh kishte epiqendër rajonin Cianjur në perëndim të ishullit Java.

Indonezia ishte goditur nga tërmeti edhe në vitin 2021.

Ndërsa në vitin 2018, ky vend përveç tërmetit u godit edhe nga cunami, ku mbetën të vdekur mbi 220 persona.

Cunami i vitit 2004, i shkaktuar nga një tërmet pranë ishullit indonezian të Sumatrës, vrau 226.000 njerëz në gjithë Oqeanin Indian, përfshirë mbi 120.000 në Indonezi.

Indonezia, një arkipelag me 260 milionë njerëz, goditet shpesh nga tërmetet, shpërthimet vullkanike dhe cunamet, për shkak të vendndodhjes së saj në Unazën e Zjarrit, që është një hark vullkanesh dhe pllakash tektonike në Pellgun e Paqësorit./REL

Lajmet e fundit nga