LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Pas sulmit në Stamboll: Arrestime në Bullgari, bombardime në Siri

21 Nëntor 2022, 08:55, Kosova & Bota CNA

Pas sulmit në Stamboll: Arrestime në Bullgari, bombardime në Siri

Një javë pas sulmit me bombë në qendër të Stambollit hetuesit bullgarë ngritën akuzë ndaj pesë personave të arrestuar në Bullgari nën dyshimin për bashkëpunim në atentatin e Stambollit. Sipas një zëdhënëseje të Prokurorisë bullgare, ata dyshohet se i kanë ofruar ndihmë "logjistike" për t'u arratisur njërit prej të dyshuarve. Zëdhënësja e Prokurorisë shpjegoi se të arrestuarit në Bullgari mendohet se kanë ofruar "pas sulmit mbështetje logjistike dhe kanë ndihmuar për komunikimin".

Sipas njoftimeve të mediave bullgare tre të dyshuar janë nga Moldavia dhe një nga një vend arab. Origjina e të dyshuarit të pestë fillimisht nuk u përmend. Po ashtu është e paqartë se si të arrestuarit arritën të hyjnë në territorin e Bullgarisë. Turqia kërkoi ekstradimin e tyre. Një gjykatë turke urdhëroi së fundi që 17 persona të arrestuar në lidhje me sulmin, ndër ta edhe të dyshuarën kryesore, të mbahen në paraburgim. Sipas policisë turke, e dyshuara kryesore është shtetase siriane.
Më 13 nëntor prej një sulmi në një rrugë të ngarkuar tregtare në Stamboll u vranë gjashtë vetë dhe u plagosën më shumë se 80 të tjerë. Ministri turk i Shëndetësisë, Fahrettin Koca, shkroi në "Twitter" se 10 nga 81 personat e plagosur prej sulmit po trajtohen ende në spitale, dy prej tyre në reparte reanimacioni.

Turqia bombardon disa pika në veri të Sirisë

Forcat Ajrore Turke bombarduan në fundjavë disa pika në nëntë zona të Sirisë. Ky veprim ushtarak është me sa duket reagim ndaj sulmit të fundit në Stamboll, për të cilin Ankaraja fajëson Partinë e ndaluar të Punëtorëve Kurdë PKK dhe milicinë kurdo-siriane YPG. Të dyja grupet e mohojnë çdo përgjegjësi për atentatin.

Ministri turk i Mbrojtjes, Hulusi Akar, shkroi në "Twitter" se ka nisur "ora e shpagimit". Kurse në një mesazh në "Twitter" të Ministrisë turke të Mbrojtjes thuhet: "Foletë e terrorit po bëhen rrafsh me tokën me goditje precize".

Sipas Observatorit Sirian për të Drejtat e Njeriut me qendër në Londër nga sulmet ajrore u vranë të paktën 31 vetë, përfshirë edhe anëtarë të YPG-së dhe ushtarë të Ushtrisë Siriane.

Lajmet e fundit nga