LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Brnabiq hedh poshtë zërat/ Serbia nuk do të rrisë çmimet e energjisë për bizneset

22 Shtator 2022, 18:41, Kosova & Bota CNA
Brnabiq hedh poshtë zërat/ Serbia nuk do të rrisë
Kryeministrja e Serbisë, Ana Brnabiq

“Çmimet e energjisë elektrike për kompanitë nuk do të rriten”, tha kryeministrja e Serbisë, Ana Brnabiq, duke reaguar ndaj zërave se qeveria do të rrisë çmimin nga 95 euro në 120 euro për megavat orë (MWh).

Kryeministrja Ana Brnabiq mohoi se çmimi i energjisë elektrike për bizneset do të rritet në 120 euro për MWh. Ajo theksoi se çmimet aktuale janë 70 euro për MWh për qytetarët dhe 95 euro për MWh për firmat dhe shtoi se janë më të ulëtat në Evropë.

Pretendimi se çmimi i energjisë elektrike do të rritet në 120 euro për MWh është publikuar për të destabilizuar Serbinë, tha ajo për Pink.

Brnabiq tha se çmimi i energjisë elektrike në treg varion nga 350 euro për MWh në më shumë se 600 euro për MWh, duke shtuar se qeveria po i subvencionon ato për ta bërë ekonominë më konkurruese.

Çmimi i energjisë elektrike për firmat është nën kontrollin e qeverisë që nga nëntori i vitit të kaluar.

Që nga nëntori i vitit të kaluar, Qeveria e Serbisë ka kontrolluar çmimin e energjisë elektrike për bizneset, të cilat dikur formoheshin në tregun e lirë. Qeveria zgjodhi këtë lëvizje për shkak të krizës energjetike dhe një rritjeje të rëndë, 200% të çmimit në treg, në 150 euro për MWh.

Tarifa u rrit për herë të fundit në fund të gushtit, nga 75 euro për MWh në 95 euro për MWh ose pothuajse 27% .

Vendimi është i vlefshëm deri në fund të dhjetorit, kur qeveria ka parashikuar ta përditësojë./ CNA.al

Lajmet e fundit nga