LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

BE zbut tensionet mes Kosovës dhe Serbisë/ Borrell fton në takim Kurtin e Vuçiçin

1 Gusht 2022, 13:14, Kosova & Bota CNA

BE zbut tensionet mes Kosovës dhe Serbisë/ Borrell fton në takim

Shefi i diplomacisë së Bashkimit Europian, Josep Borrell, ka ftuar në një takim në Bruksel kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti, dhe presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiç, konfirmuan për Radion "Evropa e Lirë" burimet në bllokun europian.

Lajmi më pas u konfirmua edhe nga zëdhënësi i BE-së, Peter Stano.

Kurti dhe Vuçiç kanë marrë ftesë për vazhdimin e dialogut, ku do të diskutohet për të gjitha çështjet e hapura mes dy shteteve.

Zëdhënësi i BE-së, Peter Stano, tha se edhe institucionet e BE-së, por edhe shtetet anëtare, po vëzhgojnë “me shqetësim” ngjarjet në Kosovë.

“Çdo veprim i pakoordinuar dhe i njëanshëm që kërcënon stabilitetin dhe rrezikon lirinë e lëvizjes duhet të ndërpritet”, tha Stano.

Ndërkaq, burimet në Bruksel tërheqin vërejtjen se tensionet janë pasoja e drejtëpërdrejtë e mungesës së vullentit të liderëve për t'u ulur dhe për të vazhduar dialogun.

Zyrtarët në Bruksel theksuan se para fillimit të pushimeve verore në BE ishte planifikuar që të mbahej një takim mes liderëve të Kosovës dhe Serbisë.

"Për shkak të atij fakti (atë të mosmbajtjes së takimit) tani kemi tensione që kanë potencial të përshkallëzohen sepse kemi sërish një temë të nxehtë. Çdo politikan i përgjegjshëm do t'i hipte avionit dhe do të vinte në Bruksel sa më shpejt që të mundej me qëllim që të gjendej një zgjidhje në Bruksel", tha një zyrtar evropian për "REL"-in në kushte anonimiteti.

Sipas burimeve të "REL"-it, ftesa e Borrellit për takimin në Bruksel është e hapur dhe tash për tash nuk ka ndonjë datë për raundin e ri të dialogut sepse "gjithçka varet nga vullneti politik i liderëve të Kosovës dhe Serbisë".

Deri më tani nuk ka konfirmim për pjesëmarrjen e udhëheqësve të Kosovës dhe Serbisë në këtë takim të thirrur nga Borrell.

Siç u konfirmua në Bruksel, përfaqësuesit e BE-së kanë qenë në kontakt të vazhdueshëm me përfaqësuesit e Prishtinës dhe Beogradit gjatë 31 korrikut, kur u vendosën barrikada në veri të Kosovës nga serbët lokalë.

Barrikadat ishin kundërpërgjigje ndaj dy vendimeve të Qeverisë së Kosovës për targat dhe dokumentet serbe.

Sipas vendimit, të gjithë qytetarët e Serbisë që do të hyjnë në Kosovë do të pajisen me një dokument për hyrje-dalje me të hyrë në territorin e shtetit. Ky dokument do të vlejë për 90 ditë.

Ndërkaq, vendimi i dytë për targat thotë se të gjithë personat që kanë makina me targa me akronim të qyteteve të Kosovës, që lëshohen nga Serbia, duhet t'i riregjistrojnë makinat e tyre.

Pas tensioneve në veri të Kosovës, Qeveria e Kosovës u zotua se do të shtyjë zbatimin e vendimit për 30 ditë, kur të hiqen barrikadat.

Disa barrikada në Rudarë nisën të largohen paraditen e 1 gushtit.

Ndryshe, në kuadër të dialogut të ndërmjetësuar nga BE-ja, Kurti dhe Vuçiçi janë takuar dy herë, dhe të dyja takimet nuk kanë sjellë ndonjë rezultat konkret.

Takimi i tyre i fundit është zhvilluar në korrik të vitit 2021./REL

Lajmet e fundit nga