LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

What is life like for a secret agent after being unmasked?

2023-08-20 15:01:00, Kuriozitete CNA

What is life like for a secret agent after being unmasked?

What fate awaits a secret agent whose identity has been revealed? Some spies are too important to be left to rot in a prison in a foreign country after being caught by the authorities. For this reason they are repatriated as soon as possible, usually in the context of a mutual exchange of spies.

Other times, countries that unmask and imprison secret agents of other countries are reluctant to consider an exchange with their own agents in the country in question because the treason has been so great that a long prison sentence seems more likely. than deserved.

Then there is the matter of expenses. Their lower-ranking managers do not care what happens to them after they are discovered. Also, they are deemed too insignificant to be considered for a spy exchange.

As the issue of espionage has again caused a stir in the media, after 3 Bulgarian citizens were accused in the United Kingdom of being agents in the service of Russia, POLITICO shows what happened to the former agents, who at a certain point were unmasked.

A luxurious and glamorous life

For Ana Vasiljevna Kushchenko (known by the pseudonym Ana Chapman), the former Russian secret agent whose red hair fascinated the American and British tabloid press for months, life after the espionage activity has been very profitable.

She appeared on the covers of several popular fashion magazines, gave exclusive interviews to several television stations, and had quite a few business opportunities. Chapman, who took the surname from a Briton she briefly married, was given a hero's welcome on her return to Russia more than a decade ago in the biggest spy swap since the end of the Cold War.

The United States freed 10 Russians, including Anna Chapman, while the Kremlin handed over Sergei Skripal, a Russian intelligence officer convicted of spying for Britain, plus 3 others. She and her colleagues, who were part of a "sleeper" agent cell, met Vladimir Putin as soon as they arrived in Moscow, and reportedly sang Russian patriotic songs together.

What is life like for a secret agent after being unmasked?

Many of them were then appointed to well-paid advisory boards in large state-owned companies. The Kremlin wanted to promote Ana Chapman as a model of a "Bond girl" in the service of Vladimir Putin. Initially, she was appointed as an adviser to the head of a Russian bank.

But since then, she has appeared as a catwalk model, designer, TV presenter and entrepreneur. Andrei Bezrukov, known in the US as Donald Heathfield, who also returned to Russia during the same exchange, reinvented himself as an academic at the Moscow University of International Relations.

They miss home

Tre nga pjesëtarët e celulës famëkeqe të spiunazhit Cambridge Five (Pesëshja e Kembrixhit) - Kim Filbi, Gai Barxhes dhe Donald Maklin - arritën që të shmangnin arrestimin nga autoritetet britanike duke u arratisur për në Bashkimin Sovjetik. Rolet e tyre si agjentë të dyfishtë, cilësohen ende si një njollë e turpshme për shërbimet sekrete britanike.

Të tre ata ishin pasardhës të shtresës së lartë të Britanisë, pra njerëz që konsideroheshin plotësisht të besueshëm. E megjithatë i shkaktuan dëme të mëdha afatgjata shërbimeve të inteligjencës britanike.

Sepse i dorëzuan sovjetikëve mijëra dokumente top-sekret, i paralajmëruan ata mbi dezertorët e mundshëm sovjetikë, dhe tradhtuan ata që punonin për britanikët dhe amerikanët prapa Perdes së Hekurt. Por në dallim nga Çapman, asnjëri prej tyre nuk pati një jetë magjepsëse në Bashkimin Sovjetik.

Filbi nisi të zhgënjehej shumë shpejt që KGB-ja nuk i zinte më besë, dhe nuk i dha më asnjë mision. Madje në vitet e para të qëndrimit në Moskë, ai u mbajt de fakto në arrest shtëpiak. Kontakti i tij më i afërt i KGB-së, Mikail Ljubimov, i cili drejtonte stacionet e KGB-së në Britani dhe Danimarkë gjatë Luftës së Ftohtë, zbuloi më vonë se rusët kishin frikë se Filbi mund të kthehej sërish në Britani, i nxitur nga mërzia dhe malli për vendlindjen.

Dhe ndoshta kjo frikë nuk ishte e pabazë. Sepse me arratinë e tij Filbi e humbi mundësinë të luante kriket dhe të psoniste në dyqanet luksoze “Harrods” dhe “Fortnum & Mason”.

Më vonë u lejua të kishte një rol i vogël në trajnimin e rekrutëve të KGB-së, dhe iu lejua të shkruante një libër kujtimesh të censuruar.

Edhe Barxhes dhe Maklin e patën gjithashtu shumë të vështirë për t’u përshtatur me jetën në Bashkimin Sovjetik. Jeta e zymtë e Barxhes e nxitur nga alkooli u bë akoma më kaotike. Maklin ishte më i disiplinuar dhe u asimilua në Bashkimin Sovjetik, duke shërbyer si specialist i politikës ekonomike të Perëndimit dhe i politikës së jashtme britanike. Por edhe ai nisi të pijë shumë dhe gruaja e tij, Melinda, e la dhe u lidh me Filbin përpara se të kthehej në Perëndim.

Mercenarët

What is life like for a secret agent after being unmasked?

Kombi për të cilin keni rrezikuar lirinë tuaj mund të mos ju mbrojë gjithmonë, veçanërisht nëse nuk keni ndonjë komplot për t’ua demaskuar. Kështu roja i sigurisë i ambasadës britanike, Dejvid Smith, me origjinë nga Peisli, Skoci, po vuan aktualisht një dënim me 13 vjet burg pasi u shpall fajtor për spiunazh për llogari të Rusisë. Ai kishte kopjuar dokumente sekrete që i gjeti në dollapët e dosjeve të hapura, dhe në tavolinat e ambasadës britanike në Berlin ku ishte i punësuar.

Lihen të “kalben” në burg

Agjenti Eldrih Ejms i CIA-s dhe Robert Hansen i FBI-së u arrestuan në vitet 1990. Hansen spiunoi për shërbimet e inteligjencës sovjetike dhe ruse gjatë viteve 1979-2001. Tradhtia e tij u cilësua nga prokurorët si “ngjarja ndoshta më e rëndë e ndodhur tek shërbimet sekrete në historinë e SHBA-së”.

Ai u shiti rusëve mijëra dokumente tepër sekret mbi strategjitë bërthamore të SHBA-së, zhvillimet në teknologjitë e fundit të armëve dhe programet amerikane të kundërzbulimit. Po ashtu Ejms u dha autoritete sovjetike emrat e agjentëve të KGB-së që punonin fshehurazi për Uashingtonin, të cilët u ekzekutuan shumë shpejt pas demaskimit të tyre.

Pati zëra për përfshirjen e tyre në një shkëmbim spiunësh, por rusët nuk kanë mbajtur asnjë spiun të kalibrit të barabartë për t’u shkëmbyer. Përveç kësaj, tradhtia e tyre ishte aq e neveritshme sa që të mos e meritonin të shkëmbeheshin.

From 2002 until his death in June this year at the age of 79, Hansen was incarcerated in a maximum-security prison in Colorado, where he was held in solitary confinement for 23 hours a day. Ames, now 82, is serving a life sentence in a medium-security prison in Indiana. 

The fate of some remains a mystery

Not all spies who are discovered are arrested. The two Russian men suspected of carrying out the poisonings in Britain's Salisbury in 2018 appeared on state-funded Russian television after being identified as suspects. They said they were visiting the "wonderful" English city as tourists to see its cathedral. But in a 2021 report, the BBC said they had not been seen in public since./ Adapted from CNA

Lajmet e fundit nga