LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Interesting facts / What you need to know about the most unusual borders you have ever seen

2023-01-09 11:58:00, Kuriozitete CNA

Interesting facts / What you need to know about the most unusual borders you

Learn some facts about the most unusual borders in different countries of the world. 

France and Germany

Interesting facts / What you need to know about the most unusual borders you

The border between these two countries may be invisible or imperceptible to anyone passing by on this road. It is just a small sign that says "Leiding" that shows you have crossed the border between Germany and France.

Belgium and the Netherlands

Interesting facts / What you need to know about the most unusual borders you

Nuk duhet shumë madhështi dhe rrethana për të shënuar çdo pjesë të kufirit. Ndonjëherë, është pak e papërshtatshme për ta bërë këtë. Në këtë vend ku kryqëzohen Belgjika dhe Franca, të paktën në pjesën e treguar në foto, mund të kaloni lehtësisht në vendin tjetër sa herë të dëshironi. Në fakt, nëse do të uleshit në një nga këto ndenjëse, mund të nxirrni krahun dhe të arrini në Belgjikë!

Guatemala dhe Meksika

Interesting facts / What you need to know about the most unusual borders you

Guatemala ndan njërën anë të kufirit të saj me Meksikën. Ka shumë për të parë përgjatë kufirit por një pikë shuëm e rëndësishme dhe mbresëlënëse është  liqeni Yichen, i njohur gjithashtu si "Liqeni Ndërkombëtar”. 

Belize dhe Guatemala

Interesting facts / What you need to know about the most unusual borders you

Përpara se të largohemi nga Guatemala, ata kanë një vend tjetër të bukur kufitar që është mahnitës. Këtë e ndajnë me Belizen. Nëse nuk e dini se ku është ose thjesht nuk jeni shumë aventureske, mund ta humbisni fare, kjo për shkak se kufiri është në një xhungël.

Çeki, Gjermani dhe Poloni

Interesting facts / What you need to know about the most unusual borders you

Një kufi tjetër i trefishtë në Evropë është ky kufi që ndan tokën çeke, polake dhe gjermane. Nuk është e vështirë të shohësh se në cilën anë të kufirit je. Secili kufi evidentohet me flamurin e vendit që përfaqëson, të gjitha të lidhura bukur me flamurin e Bashkimit Evropian në mes.

Gjermania dhe Polonia

Interesting facts / What you need to know about the most unusual borders you

Përtej vendit ku tre vendet që sapo pamë ndajnë një kufi, Polonia dhe Gjermania vazhdojnë një kufi edhe përtej këtij. Në vend të banderolave ??ose flamujve, secila anë e këtij trotuari buzë plazhit është zbukuruar në përputhje me ngjyrat e flamurit të çdo vendi. Plus, duket si një udhëtim i këndshëm në plazh pa marrë parasysh se në cilën anë jeni!

Macau dhe Kina

Interesting facts / What you need to know about the most unusual borders you

Ky nuk është një kufi midis vendeve. Makau është ende teknikisht një pjesë e Kinës. Megjithatë, ai funksionon si rajoni i veçantë administrativ ose SAR. Një ndryshim midis Makaos dhe Kinës kontinentale është ana e rrugës në të cilën lëvizin.Nëse vozitni në Macau, do të jeni në anën e majtë të rrugës. Duke ardhur nga pjesa tjetër e Kinës, do të jeni në anën e duhur.

Kanada dhe SHBA

Interesting facts / What you need to know about the most unusual borders you

Kanadaja dhe Shtetet e Bashkuara ndajnë një kufi mjaft të gjatë.Ndonjëherë, jo të gjitha pamjet janë aq të habitshme. Megjithatë, kjo pamje ajrore e kufirit tregon një ndarje të habitshme. Shtetet e Bashkuara janë në të majtë në këtë dy vendeve.

Finlanda, Norvegjia dhe Suedia

Interesting facts / What you need to know about the most unusual borders you

Ky kufi kalon mbi një trup ujor. Nëse ndiqni këtë rrugë të ngushtë deri në piedestal, mund ta gjeni veten papritur duke vizituar tre vende të ndryshme.

Republika Çeke dhe Polonia

Interesting facts / What you need to know about the most unusual borders you

Të ndara nga një rrugë ujore, dy qytetet në të dyja anët e ujit në fakt i përkasin vendeve të ndryshme. Në të majtë, ju mund të shihni Poloninë, veçanërisht qytetin e Cieszyn. Nëse kaloni ujin dhe vizitoni qytetin në të djathtë në këtë foto, do të jeni në ?eský T?šín, i cili ndodhet në Republikën Çeke.

Polonia dhe Ukraina

Interesting facts / What you need to know about the most unusual borders you

Shumë vende kërkojnë sinjale për kufijtë e tyre. Për shembull, një shenjë ose një vijë të pikturuar në rrugë. Kufiri mes këtyre dy vendeve është në figurën e një peshku gjigant me një vijë që i ndan ata në gjysmë, e cila shënon kufirin midis Polonisë dhe Ukrainës në një mënyrë që vështirë ta humbasësh.

Sllovakia dhe Ukraina

Interesting facts / What you need to know about the most unusual borders you

Ukraina ndan një pjesë tjetër të kufirit të saj me Sllovakinë. Disa pjesë të këtij kufiri janë kryesisht të natyrshme siç tregon kjo foto këtu.Nëse jeni gati për një shëtitje përgjatë një shtegu, mund të ndiqni kufirin midis Sllovakisë dhe Ukrainës për pak kohë për të parë të dy vendet në një.

Portugalia dhe Spanja

Interesting facts / What you need to know about the most unusual borders you

Nëse jetoni afër kufirit, mund të keni disa opsione më të lehta ,  ose më të përshtatshme , për të kaluar nga një vend në tjetrin. Nëse ecni në këtë pjesë të rrugës, mund të kaloni midis Spanjës dhe Portugalisë. Automjeti i paraqitur  në foto niset nga Portugalia për në Spanjë.

Danimarka dhe Suedia

Interesting facts / What you need to know about the most unusual borders you

Danimarka dhe Suedia kanë si kufi ndarës rrugën më të gjatë hekurodhore në botë.

Franca, Gjermania dhe Zvicra

Interesting facts / What you need to know about the most unusual borders you

Fotoja këtu është bërë në Bazel, një qytet në Zvicër. Megjithatë, monumenti në mes shënon kufirin e tre vendeve. Siç mund ta keni vënë re nga imazhi i zmadhuar në qoshe, secila anë e statujës është zbukuruar me një emblemë që përputhet me flamurin e vendit.

Polonia, Sllovakia dhe Ukraina

Interesting facts / What you need to know about the most unusual borders you

Nëse jeni të gatshëm të bëni një shëtitje në majën e malit Krzemieniec, mund të bëni një foto tjetër në një kryqëzim kufijsh. Në majë të malit, do të gjeni monumentin e paraqitur këtu. Statuja shënon pikën ku takohen kufijtë e Polonisë, Ukrainës dhe Sllovakisë.

Italia dhe Zvicra

Interesting facts / What you need to know about the most unusual borders you

Për ata që dëshirojnë të ndërmarrin një ngjitje edhe më të lartë, ka një kufi tjetër mahnitës për të parë. Megjithatë, kjo fotografi e veçantë nuk është një destinacion turistik. Ju do të duhet të ngjiteni shumë lart në Alpe për të arritur në këtë qendër kërkimore në kufirin italian dhe zviceran.

Australia

Interesting facts / What you need to know about the most unusual borders you

To be fair, Australia doesn't necessarily have a border with another country - at least, not directly. Instead, they share every part of their border with the ocean. This means that Australia boasts some breathtaking beaches./ CNA.al

Lajmet e fundit nga