LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

From Mysterious Findings to UFO Research / NASA's Remarkable Cosmic Discoveries for 2022

2022-12-29 15:52:00, Kuriozitete CNA
From Mysterious Findings to UFO Research / NASA's Remarkable Cosmic
Illustrative Photo, NASA

This year, humanity took a look at the universe in a way it had never seen before, and space missions made unprecedented steps forward in unraveling the mysteries of the cosmos.

Everyone has seen the first mission to the International Space Station funded entirely by space tourists. A new space-based Internet service played a key role in the war in Ukraine. And there were historic launches of spacecraft and technology by NASA and its international partners that could one day be used to land humans on Mars.

“Nuk ka dyshim se viti 2022 ishte jashtëzakonshëm”, tha administratori i NASA-s Bill Nelson në një deklaratë. “2022 do të hyjë në librat e historisë si një nga vitet më të arritura në të gjitha misionet e NASA-s.”

Këtu janë disa nga zbulimet dhe momentet e paharrueshme të hapësirës nga viti 2022.

Nis misioni i Hënës Artemis I
Pas vitesh përgatitje, NASA më në fund nxori nga toka programin e saj të fundit të eksplorimit hënor me një fluturim provë pa ekuipazh që barti një anije kozmike të denjë për anastronaut rreth hënës.

Misioni ishte plot me momente të mëdha. Raketa që mori misionin nga toka, Sistemi i Nisjes Hapësinore ose SLS, u bë raketa më e fuqishme që ka arritur ndonjëherë në orbitë – duke u mburrur me 15% më shumë shtytje se raketat Saturn V pas programit Apollo.

Me të arritur në hapësirë, kapsula Orion, e cila fluturoi bosh, përveç disa manekineve testuese, kapi imazhe mahnitëse të Tokës dhe Hënës. Dhe shtegu orbital i Orionit u hodh më larg përtej anës së largët të hënës sesa çdo anije kozmike e projektuar për të transportuar njerëz që ka udhëtuar më parë.

Pas dekadash pritjeje, teleskopi hapësinor James Webb më në fund filloi të vëzhgonte universin në muajin korrik. Teleskopi ka regjistruar aspekte të padukshme të universit dhe veçori të fshehura, duke përfshirë galaktikat më të largëta të vëzhguara ndonjëherë.

Teleskopi Webb zbulon universin e padukshëm

Teleskopi Hapësinor Hubble ishte një tjetër observator hapësinor që vëzhgoi yllin e vetëm më të largët të vëzhguar ndonjëherë, 28 miliardë vite dritë larg. Astronomët e quajtën “Earendel”, që sipas një fjalë të vjetër angleze do të thotë “yll i mëngjesit”.

Ndërkohë, astronomët përdorën teleskopin Event Horizon për të kapur për herë të parë një imazh të vrimës së zezë në qendër të galaktikës sonë. Ky vëzhgim i parë i drejtpërdrejtë konfirmoi praninë e vrimës së zezë, të njohur si Shigjetari A*, si zemra rrahëse e Rrugës së Qumështit.

Në fund të shtatorit, NASA përfundoi me sukses misionin e parë testues për mbrojtjen planetare. Agjencia hapësinore përplasi qëllimisht një anije kozmike në Dimorphos, një asteroid i vogël që rrotullohet rreth një shkëmbi më të madh hapësinor të quajtur Didymos.

Dhe kjo nuk është gjithçka ofroi 2022 kur ështe fjala për studimin e objekteve të pazakonta në qiell. Në qershor, NASA njoftoi se do të gërmonte në misteret që rrethojnë fenomenet ajrore të paidentifikuara, të njohura gjerësisht si UFO. Qëllimi është thjesht të hedhim një vështrim serioz në çështjen më të debatuar publikisht.

Ndërkohë në planetin e kuq, misioni i tokës së tokës InSight mori fund për shkak të një tepricë pluhuri në panelet e tij diellore, por anija kozmike e palëvizshme bëri histori në vitin 2022. InSight zbuloi tërmetin më të madh në Mars dhe kapitingujt e shkëmbinjve hapësinorë.

Duke folur për shkëmbinjtë hapësinorë, një ekzemplar i rrallë udhëtoi në Tokë në vitin 2014. Por shkencëtarët bashkuan pjesët e tij të enigmës këtë vit dhe zbuluan meteorin e parë ndëryjor që goditi Tokën, I cili u ul përgjatë bregut verilindor të Papua Guinesë së Re në janar 2014.

Ndërsa Rusia nisi pushtimin e saj në shkurt dhe disa zona të Ukrainës humbën aksesin në internet, një sistem interneti i bazuar u krijua në hapësirë, I quajtur Starlink nga Elon Musk. Ai përdor mijëra satelitë të vegjël që rrotullohen disa qindra milje mbi Tokë. Satelitët punojnë së bashku për të mbuluar globin në lidhje me internetin.

This year, SpaceX marked the first space station mission that was fully paid for by paying customers and involved only private citizens. Allowing private missions to the space station is part of NASA's plan for more activity in low Earth orbit. /CNA.al Source: CNN

08:46 Kuriozitete

How is snow formed?

Snow forms when temperatures are low and there is moisture...

08:23 Kuriozitete

Nga perceptimi i

1. 'Jingle Bells' ishte kënga e parë e luajtur në hapë...

Lajmet e fundit nga