LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

25 pamjet më të çuditshme në Google Earth

2022-12-26 09:55:00, Kuriozitete CNA
25 pamjet më të çuditshme në Google Earth
Foto ilustruese

Google Earth përpilon imazhe nga burime të ndryshme, nga satelitët në orbitë gjeosinkrone që nxjerrin foto me rezolucion të ulët nga dhjetëra mijëra milje mbi Tokë, në satelitët më afër Tokës që kapin fotografi me rezolucion më të lartë, madje edhe foto ajrore të marra nga aeroplanë, drone dhe madje edhe balona.

Imazhet janë të disponueshme për këdo që shkarkon softuerin dhe arkeologët kanë përfituar nga ky burim i pasur.

Nga një varg avionësh ushtarakë, te një model me pika të krijuara nga milingonat, te strukturat misterioze të gdhendura në shkretëtirën e Gobit dhe madje edhe një ishull fantazmë në Paqësorin Jugor, Google Earth nxjerr në dritë disa vende të çuditshme.

Shkencëtarët zbuluan më shumë se 50 gjeoglife në të gjithë Kazakistanin verior në Azinë Qendrore, duke përfshirë këtë dizajn në formë svastika. Megjithëse simboli i svastikës u krijua nga druri, shumë nga gjeoglyfet ishin bërë nga tuma dheu. Gjeoglifet duket se datojnë 2000 vjet më parë. Në atë kohë, svastikat nuk ishin të rralla në të gjithë Evropën dhe Azinë dhe natyrisht nuk ishin të lidhura me ndonjë bindje politike.

Ja një galeri me pamjet nga më të çuditshme./ CNA.al

 

08:46 Kuriozitete

How is snow formed?

Snow forms when temperatures are low and there is moisture...

08:23 Kuriozitete

Nga perceptimi i

1. 'Jingle Bells' ishte kënga e parë e luajtur në hapë...

Lajmet e fundit nga