LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Sa nga ju e dinë?/ Cili ishte filmi i parë që është bërë për Krishtlindjet?

2022-12-26 20:10:00, Kuriozitete CNA
Sa nga ju e dinë?/ Cili ishte filmi i parë që është
Foto ilustruese

Gjatë gjithë jetës tuaj ju mund të keni parë një numër të madh filmash dedikuar Krishtlindjeve, por a e dini se cili ka qenë filmi i parë i realizuar ndonjëherë për këtë festë?

Bëhet fjalë për filmin “Santa Claus” i cili u filmua në vitin 1898 nga një pionier britanik i kinemasë dhe tregimit me protagonist Santa Claus.

Për çfarë flet ky film?

Në natën e Krishtlindjeve, du fëmijë, por prisnin para oxhakut, për të parë Babagjyshin e vitit të ri.

Dadoja e tyre po i detyronte ata që të shkonin në shtrat dhe të flinin. Më vonë në mesnatë, Santa mbërrin në çatinë e shtëpisë së tyre, zbret nga oxhaku dhe iu lë dhuratat. Më pas ai zhduket vetëm pak çaste para se fëmijët të zgjoheshin./CNA.al

08:46 Kuriozitete

How is snow formed?

Snow forms when temperatures are low and there is moisture...

08:23 Kuriozitete

Nga perceptimi i

1. 'Jingle Bells' ishte kënga e parë e luajtur në hapë...

Lajmet e fundit nga