LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Not to be missed / 10 destinations you must visit in 2023

2023-01-01 18:21:00, Kuriozitete CNA
Not to be missed / 10 destinations you must visit in 2023
Illustrative photo

Guatemala

Not to be missed / 10 destinations you must visit in 2023

Guatemala has long been in the shadows compared to other Latin American destinations, but don't let that sway you. It offers all the "best" without the hassles represented by the tourist masses and is one of the most culturally rich countries of Central America.

Yukon Territory, Canada

Not to be missed / 10 destinations you must visit in 2023

If what you're looking for is a destination off the beaten track, Canada's Northwest Territories is your destination. The Yukon, in particular, boasts boundless landscapes of dazzling beauty, diverse sites of historical interest.

Arctic

Not to be missed / 10 destinations you must visit in 2023

Nëse në vitin 2022 Antarktida ishte destinacioni më popullor në fushën e udhëtimeve aventureske, Arktiku po përgatitet të marrë stafetën në vitin 2023.

Málaga, Spanjë

Not to be missed / 10 destinations you must visit in 2023

Për udhëtimet e vitit 2023, Malaga rezultoi qyteti më i më kërkuar në botë. Në dekadën e fundit, ajo ka përjetuar një rilindje që e ka bërë atë një nga qendrat më të gjalla kulturalisht në Costa del Sol të bukur.

Ishulli Benguerra, Mozambik

Not to be missed / 10 destinations you must visit in 2023

Arkipelagu Bazaruto, në Mozambik, përfshin pesë ishuj, të famshëm për plazhet e tyre dhe jetën e larmishme detare. Ndërsa i dyti është, Benguerra, një destinacion i largët i natyrës së paprekur dhe luksit të nënvlerësuar.

Bazilikata, Itali

Not to be missed / 10 destinations you must visit in 2023

Basilicata është rajoni italian për t'u vizituar në vitin 2023. Ky vend njihet për plazhe të pacenuara, vende të shumta me interes historik dhe prodhime deti shumë të freskëta.

Japonia

Not to be missed / 10 destinations you must visit in 2023

Japan is a destination on every traveler's bucket list. If even before the pandemic it was the absolute destination, in 2023 it will be even more popular, considering that many travelers gave up visiting due to Covid.

Edinburgh, Scotland

Not to be missed / 10 destinations you must visit in 2023

Douro Valley, Portugal

Not to be missed / 10 destinations you must visit in 2023

Singapore

Not to be missed / 10 destinations you must visit in 2023

 

 

08:46 Kuriozitete

How is snow formed?

Snow forms when temperatures are low and there is moisture...

08:23 Kuriozitete

Nga perceptimi i

1. 'Jingle Bells' ishte kënga e parë e luajtur në hapë...

Lajmet e fundit nga