LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Luan Rama's special congratulations to the well-known Albanian actress/ "The beautiful rose who also became a great artist"

2022-10-27 18:24:00, Kulturë CNA

Luan Rama's special congratulations to the well-known Albanian actress/

Luan Rama has made a special birthday wish for the well-known actress Roza Anagnosti Xhuxha.

Rama writes that Roza Anagnosti became and remains among those artists who deserve the gratitude and love of all those who have had the chance to see her even once on the theater stage or on the movie screen.

Congratulations to Luan Rama

On the date of birth:

THE BEAUTIFUL PINK THAT WAS MADE

GREAT ARTIST TOO

Për Roza Xhuxhën qe një fat i madh që lindi në Shkodër, ku përveç prej bukurisë pothuaj magjepsëse, do të përveçohej ndër shoqet e brezit të vet edhe për talentin e madh, falë të cilit do t’i hapeshin dyert e Teatrit “Migjeni”, këtij tempulli magjik të kulturës shqiptare, ku do të gjendej përkrah artistëve të mëdhenj të këtij teatri - shkollë, që i parapriu artit teatror dhe kinematografik në Shqipëri.

Mandej, regjisori Kristaq Dhamo do ta ftonte në filmin e tij “Detyrë e posaçme”, prej nga ku Roza që do të bëhej më pas Roza Anagnosti, do të niste karrierën e saj prej një ylli të vërtetë kinemaje, duke qenë ndër më të shquarat e filmit shqiptar.

Me një temperament dhe ndjeshmëri brilante, falë botës së saj të pasur dhe mirësisë njerëzore që për Rozën është një vlerë e qenësishme, me plastikën e përkryer dhe thjeshtësinë imponuese prej një zonje që e tillë është edhe në jetën e përditshme e jo vetëm në skenë apo në ekran, Roza Anagnosti u bë dhe mbetet ndër ato artiste që meriton mirënjohjen dhe dashurinë e të gjithë atyre që kanë patur rastin ta shohin qoftë edhe një herë të vetme në skenën e teatrit apo në ekranin e filmit.

Përkrah regjisorit të madh, bashkëshortit të saj Dhimitër Anagnosti, të dy bashkë do të bëheshin çifti më i famshëm i artistëve shqiptarë, duke qenë të tillë edhe sot, tek i shikon gjithmonë bashkë në dashurinë dhe mirësinë e tyre.

And today, on the date of her birth, I congratulate Roza, but also Taqo with her: happy birthday and I wish you both a long life and good health as today, weather, and weather after weather, celebrate a century together with birthday!

(In the photo with the artists Roza and Dhimitër Anagnosti and my daughter Tea, at the ceremony of decorating the great director with the title "Honour of the Nation")./ CNA.al

Lajmet e fundit nga