LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Where the music "embraces" the tradition/ the Typological Folk Festival of Folk Instruments returns in its 12th edition

2022-10-03 15:32:00, Kulturë CNA

Where the music "embraces" the tradition/ the Typological Folk

This weekend, the 12th edition of the Typological Folk Festival of Folk Instruments started in the southeast. For the second time in a row, this event is held in Cologne, where as the first day, the festival opened its doors in Leskovik. A very special organization for all the fans of popular music of our country. It is the masters of this music who appreciate the continuity of this activity, which conveys the tradition and culture of different Albanian provinces.

"Ne kemi ardhur te performojmë live në këtë natë të këndshme, pranuam ftesën me kënaqësi. Është hera e 4 që vijmë në qytetin e Leskovikut dhe ne qe jemi brezi i ri duhet të mbajmë gjallë traditën dhe këto duhet ti shfaqim tek brezat e rinj, normale ti trashëgojmë artin, kulturën e tabanin popullor” – tregon Ervis Rrapaj.

Where the music "embraces" the tradition/ the Typological Folk

"Grupin e kam krijuar në vitin 1980 dhe nga ai vit e deri më sot kemi marrë pjesë në larmi festivalesh brenda e jashtë shtetit. Ndihem krenar që kam një grup të mrekullueshëm dhe kudo në çdo vend jemi vlerësuar me çmime të ndryshme. E veçanta e grupit tonë është se kemi një djalë të moshës 14 vjeç që i bie klarinetes në mënyrë të mrekullueshme.” – thotë Trifon Qyli, nga sazet e Urës Vajgurore.

"Këtë event e kam vlerësuar maksimalisht deri sa unë marr pjesë si anëtar jurie. Ky festival do të shpalosë arritje të sazeve, të cilat janë rreth 15 në këtë skenë. Në këtë edicion mendoj se do ketë prurje të bukura. Instrumentista virtuoze janë të kalibri që na bën ne te jemi te emocionuar për ti ndjekur e vlerësuar.” – shprehet mjeshtri Fatos Qerimi./CNA.al

Për organizatorin e festivalit ky është tubimi me i madh i mjeshtërve të sazeve ndërkohë që në fund do të ketë dhe çmime për grupet pjesëmarrëse.

"It is the biggest gathering that performs saze, we have the 12th edition in Leskovik and Erseke. We are pleased to have 15 participating groups, jury with important names such as Fatos Qerimi and Bajram Lapi and Evgjeni Culi, who will evaluate the groups in these 3 nights. There will be prizes for participating groups." - says Niko Kotherja.

Lajmet e fundit nga