LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Behar Mera celebrates his 60th birthday today/ His life and artistic roles

2022-09-28 10:07:00, Kulturë CNA

Behar Mera celebrates his 60th birthday today/ His life and artistic roles

The well-known comedian Behar Mera is one of the most beloved actors for the audience who has always given a lot of laughter to the audience. He has been part of the scene for decades, today he celebrates his 60th birthday and he has not left the scene. 

He has always wanted to give a smile, he has always been a typical character, and without fear we can say that he is one of the pioneers who preserves the old style of making humor, without much banality and bringing the Albanian reality that affects the situations of every home and every family. 

Që në vitin 1995 ai u mbajt mend për rolin e tij në filmin "Pushime në Romë", duke vijuar më tej me komedinë "Gjithë fajin e ka paraja" në vitin 1996. Më tej ka vijuar me rolet në filmat:

Pushime në Romë 1995
Gjithë fajin e ka paraja 1996
Borxhliu 1999
Një baba tepër 2000
Tirana, viti zero 2001
Pas një lajmi 2001
Piruet 2005
Para nga qielli 2009
Al Pazar 2014
Falco 2019
I Love Tropoja 2020

Behar Merën përveçse si një person i qeshur nuk mund ta kujtojmë ndryshe asnjëherë, por as partneren e tij të humorit Rita Lati, mbase shumë nga ju nuk e ndajnë nga ai, kur bëhet fjalë për krijimtarinë artistike të aktorit. 

Behar Mera celebrates his 60th birthday today/ His life and artistic roles


Behar Mera lindi më 28 shtator 1962. Ai erdhi në Estradën Profesioniste të Tiranës nga lëvizja amatore, falë dhuntive të tij të shprehura komike. Ai është një ndër aktorët më në zë të kësaj trupe, pasi zotëron aftësi të mira vokale, mimikë ekspresive, dhe gjeste që i japin jetë personazheve që ai sjell në skenë. Akktrimi i Beharit spikat për veçanësinë e të vepruarit, ndryshueshmërinë e karaktereve të personazheve, të papriturat e këndshme, zmadhimet dhe ekzagjerimet brenda një formati të pranueshëm, e po ashtu edhe për të folurën në zhargonin popullor. 

Ai është edhe pjesë e formateve televizive të humorit, ku për 12 vite qëndroi në Al Pazar, ndërsa tani i është bashkuar "grupit" të "Kalifornias", ku prej vitesh tashmë e ka gjetur veten mjaft mirë edhe me aktorët më të rinj në moshë.

Behar Mera celebrates his 60th birthday today/ His life and artistic roles

Behar Mera celebrates his 60th birthday today/ His life and artistic roles

Wishing him health, Mr. Behar always wishes the audience all the best and never stops making beautiful Albanian humor./ CNA.al

 

Lajmet e fundit nga