LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Bota e artit në zi/ Ndahet nga jeta aktori legjendar i “Harry Potter”

2022-10-14 19:23:00, Kulturë CNA

Bota e artit në zi/ Ndahet nga jeta aktori legjendar i “Harry

Aktori Robbie Coltrane, i cili njihet për rolin e tij si Hagrid në filmat e ?Harry Potter?, ka ndërruar jetë në moshën 72-vjeçare.

Në një deklaratë, agjentja e tij, Belinda Wright konfirmoi se aktori u nda nga jeta në spital pranë Falkirk në Skoci.

Ajo e përshkroi Coltrane si një "talent unik", duke shtuar se roli i tij si Hagrid "u solli gëzim fëmijëve dhe të rriturve njësoj në të gjithë botën".

"Për mua personalisht do ta kujtoj atë si një klient besnik të qëndrueshëm. Përveçse ishte një aktor i mrekullueshëm, ai ishte inteligjent mjeko-ligjor, shumë i zgjuar dhe pas 40 vitesh jam krenare që quhesha agjentja e tij, do të më mungojë?, u shpreh Belinda Wright.

Bota e artit në zi/ Ndahet nga jeta aktori legjendar i “Harry

Aktori shumë i dashur për publikun la pas motrën e tij Annie Rae, fëmijët e tij Spencer dhe Alice dhe nënën e tyre Rhona Gemmell.

Ata dëshirojnë të falënderojnë stafin mjekësor në Spitalin Mbretëror Forth Valley në Larbert për kujdesin ndaj Coltranes, i cili po luftonte me sëmundjen prej dy vitesh.

Anthony Robert McMillan, i njohur me emrin e artit Robbie Coltrane, lindi në Rutherglen, Skoci në vitin 1950.

Bota e artit në zi/ Ndahet nga jeta aktori legjendar i “Harry

Emrin skenik Coltrane ai e mori në fillim të të 20-tave për nder të saksofonisit të xhazit John Coltrane dhe depërtoi në produksionin teatror të Byrne-it The Slab Boys.

Aktori ka interpretuar në shumë filma, disa prej të cilave janë ?Nuns On The Run?, ?Mona Lisa? dhe ?Ocean?s 12?.

Ai gjithashtu u shfaq në dramën detektive të ?ITV Cracker? dhe filmat e James Bond-it, ?GoldenEye? dhe ?The World Is Not Enough?./ B.A. ? CNA.al

Bota e artit në zi/ Ndahet nga jeta aktori legjendar i “Harry

Bota e artit në zi/ Ndahet nga jeta aktori legjendar i “Harry

Bota e artit në zi/ Ndahet nga jeta aktori legjendar i “Harry

Lajmet e fundit nga