LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Scene and family/ Inva Mula recounts the difficulties of being a mother and an artist

2022-10-11 21:28:00, Kulturë CNA
Scene and family/ Inva Mula recounts the difficulties of being a mother and an
The famous soprano, Inva Mula

The famous soprano, Inva Mula has shared more details about her life and her relationship with her two children, Nina and Anthony.

During an emotional confession on A2CNN with journalist Drini Zeqo, she showed her difficulties after the birth of her daughter Nina.

The artist says that after the birth of Nina, she had to return to the stage only three weeks after giving birth to her.

She says that she sang in front of thousands of spectators and had a lot of difficulty breathing, as her diaphragm did not respond, her body did not respond.

"Te Nina unë mundohem të jem model, i jam përkushtuar vajzës se e kam parë që është një shoqe. Rriten shpejt.

E ka ndjerë që e vogël se tre javë pas lindjes së Ninës vazhdova aktivitetin. Ishte e vështirë. Kisha vështirësi me frymëmarrjen. Fiziku im nuk më përgjigjej. Diafragma ime nuk më përgjigjej.

E kam kënduar atë vepër, para mijëra spektatorëve live në televizion francez, me një kast të shkëlqyer dhe kur e shoh, shoh që e kam kënduar me eksperiencë", rrëfeu artistja.

Artistja nënvizoi se kur është në skenë nuk është Inva në jetën e përditshme, por futet në rolin e personazhit që do të përfaqësojë në një shfaqje të caktuar.

Unë momentin që jam në skenë, në momentin që para daljes në skenë unë nuk jam më personi që flasim bashkë, unë jam personazhi, përjetoj deri në fund personazhin dhe kjo është shumë e bukur.

Për arsyen se kam jetuar shumë jetë. Unë kam jetuar me mijëra herë me personazhet me role, mijëra jetë, mijëra psikologji, dhe këto ndoshta më kanë forcuar edhe më shumë.  Më ka forcuar skena”, tha Mula.

E pyetur nëse do të donte që Nina të ketë  një jetë artistike, artistja tha se nuk do të ndikojë në jetën e saj.

“Unë do ta lë të lirë. Asgjë nuk imponohet. Prindërit e mi nuk më imponuan, më treguan rrugën që ta dua artin. Por kurrë nuk ma imponuan”, tha sopranoja.

Ndër të tjera ka folur edhe për raportin me të birin, Anthony. Ajo tregon se ardhja e tij në jetë ishte shumë e bukur, teksa thekson se u martua në moshë shumë të re dhe ende nuk e kishte kutpuar atë ndjesinë e të qënit nënë.

"Ishte shumë e bukur. Isha martuar që e re. Në atë kohë nuk dinim ç’ të bënim kemi patur shumë kohë të lirë.

Edhe udhëtimet s’kanë ekzistuar, as makinat, as restorantet, aktivitetet kanë qenë shumë të zbehta. Shkova në Francë dhe nuk e ndjeja akoma të qënit nënë. Këtu është një rast që tregon se nuk mund të imponohen gjërat. Kur ishte i vogël këndonte, bëri një audicion në Francë dhe nuk u pranua. Më pas mori drejtim tjetër. Pasi përfundoi studimet më tha, këto studimet që kam nuk më interesojnë se nuk dua të bëhem zyrtar, dua të bëhem artist.

Ai gjeti një rrugë të cilën unë sot e mbështes, e mbështeta me vonesë dhe më vonë e shava veten thashë si ka mundësi.

Unë kam qenë nënë me shumë fat. Pasi Antony kishte  të gjitha mundëistë të devijonte në rrugën e tij si adoleshent se unë isha shumë pak në shtëpi. Ndërmjet dy shfaqjeve unë shkojë merrja avionin e përgatisja për shkollë, do bëja detyrat dhe gjithmonë me atë frikën që do ketë ndonjë vonesë me avionin", tregoi artistja. 

Teksa u pyet për vuajtjet dhe sakrificat , të cilat i është dashur të bëjë, sopranoja u shpreh:

"I think the secret of a great career is finding the balance between the person on stage and the everyday person. Behind all the big names hides a person with the characteristics of everyone. The thing is how you evaluate it, in what relation you see yourself with what you are on stage"./ CNA.al

Lajmet e fundit nga