LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

This is the 'useless' passport nation

2022-11-06 15:35:00, Kulturë CNA

This is the 'useless' passport nation

Shumica e njerëzve as që kanë dëgjuar për Transnistrinë, shtetin e shkëputur të Moldavisë që përqafon kufirin e saj me Ukrainën. Dhe kjo është pjesërisht ajo që e bën atë kaq tërheqëse për ta vizituar.

Në kohën kur dielli i mëngjesit kishte zvarritur mbi blloqet e apartamenteve të qytetit të epokës sovjetike, barrierat e kontrollit të turmës në sheshin Suvorov në qendër të Tiraspolit ishin tashmë tre të thella me familjet e veshura me të dielën (në këtë rast, të hënën) më së miri. Eksitimi i tyre kolektiv ishte pothuajse i dukshëm në këtë ditë çuditërisht të ngrohtë shtatori; dikush do të kishte menduar se një martesë mbretërore ishte në plan.

Por në Transnistria (e shkruar gjithashtu Trans-Dniester), një copë toke që gjurmon kufirin e Moldavisë me Ukrainën për 400 km, festimet e Ditës së Pavarësisë së kryeqytetit janë pika kryesore e vitit. Mos ki parasysh që kombi i vogël i Evropës Lindore, i quajtur zyrtarisht Republika Pridnestroviane Moldaviane (PMR), nuk ekziston zyrtarisht.

E panjohur si komb nga asnjë anëtar i Kombeve të Bashkuara, pavarësisht se shpalli pavarësinë e saj në vitin 1990, një vit përpara se Bashkimi Sovjetik të shpërbëhej, Transnistria është një vend jashtëzakonisht i veçantë. Më pak se 70 km në jug-lindje të kryeqytetit moldav të Kishinauit, Tiraspol (pop: 130,000) shpesh përshkruhet si i mbërthyer në BRSS. Në të vërtetë, nga statuja perandorake e Leninit që ruan ndërtesën e parlamentit brutalist të Transnistrisë deri te rrugët e saj të emërtuara sipas personazheve komunistë dhe datave të rëndësishme, sigurisht që nuk i mungon reliktet e epokës sovjetike.
Ne kemi kushtetutën tonë, qeverinë, ushtrinë, monedhën dhe madje edhe pasaportat tona
Me pikat kryesore, duke përfshirë një rutinë të zbukuruar pushkësh dhe komandantët ushtarakë që zmadhojnë xhipat e epokës sovjetike duke përshëndetur trupat e mbledhura, parada ushtarake e 2019-ës që shënon vitin e 29-të të pavarësisë së vetëshpallur të Transnistrisë nuk e sfidoi saktësisht stereotipin. Kjo ndodhi derisa grupi filloi një interpretim të hitit të vitit 1982 të grupit amerikan të rrokut Survivor, "Eye of the Tiger", duke dhënë aludimin e parë se, pavarësisht se teknikisht është pjesë e Moldavisë dhe financohet nga Rusia, ky "vend" i vogël krenar marshon drejt vendit të tij. mundi.

"Na të vjen keq që pavarësia jonë nuk njihet zyrtarisht, por ne ndihemi të pavarur," shpjegoi shërbyesja publike Vera Galchenko teksa ndihmonte një veteran ushtarak jo-agjensor në një taksi pas paradës 45-minutëshe, me trupin e tij të brishtë duke u përkulur nën peshën e Medaljet e Luftës së Dytë Botërore. "Ne kemi kushtetutën tonë, qeverinë, ushtrinë, monedhën dhe madje edhe pasaportat tona," tha ajo me krenari./CNA.al Burimi: BBC

 

15:30 CULTURE

Ky është

Pavarësisht se ka një popullsi prej vetëm 2,400 banorësh, ...

Lajmet e fundit nga