LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Shtëpia e piktorit Vangjush Mio në Korçë do të kthehet në një muze privat

2022-11-01 15:13:00, Kulturë CNA

Shtëpia e piktorit Vangjush Mio në Korçë do të

Kryeministri Edi Rama, i shoqëruar nga ministrja e Kulturës, Elva Margariti kanë vizituar sot Shtëpinë-Muze e piktorit të madh korçar, Vangjush Mio, në Korçë.

Shtëpia e piktorit korçar është ndër pesë shtëpitë që po restaurohen falë programit të ri të mbështetjes financiare me Bonusin e Rijetëzimit.

Ministrja Margariti ka treguar se për restaurimin e banesës janë parë elementë nga vetë pikturat e Mios, për të ruajtur origjinalitetin e saj. 

“Është aktualisht një muze dhe për ta bërë të qëndrueshëm financimin që ka bërë vetë familja do të ishte e udhës të ecej në këtë formë. Aktualisht është pa biletë. I kam këshilluar familjarët si të ndjekim hapat ligjorë. Gjëja më e mirë të bëhet një muze privat. Ne për momentin kemi pak të tillë”, ka thënë ministrja Margariti./CNA.al

Lajmet e fundit nga