LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

NATO strengthens defense across Europe

2022-11-29 08:30:38, Kosova & Bota CNA

NATO strengthens defense across Europe

NATO Foreign Ministers will meet for two consecutive days in the capital of Romania, Bucharest, starting on Tuesday. They are expected to pledge continued support for Ukraine against Russian aggression.

In a press conference on Monday, following a meeting with Romanian President Klaus Iohannis, NATO Secretary General Jens Stoltenberg urged the alliance to increase its support in the region. " Investing in our defense is essential as we face the biggest security crisis in a generation ."

Zoti Stoltenberg tha se si përgjigje ndaj agresionit rus në Ukrainë, NATO po përforcon praninë nga Baltiku në rajonin e Detit të Zi.

Kreu i aleancës tha gjithashtu se janë dislokuar grupe të reja beteje, përfshirë një të udhëhequr nga Franca në Rumani, ndërsa avionët luftarakë nga Kanadaja po ndihmojnë: “për të ruajtur qiejt tanë të sigurt dhe raketat amerikane Patriot po forcojnë mbrojtjen e NATO-s. Ne do të bëjmë atë që është e nevojshme për të garantuar mbrojtjen e të gjithë aleatëve tanë".

Zoti Stoltenberg theksoi gjithashtu mbështetjen e vendeve partnere që përballen me trysni nga Rusia, si Bosnja Hercegovina, Gjeorgjia dhe Moldavia.

Presidenti rumun Klaus Iohannis tha se vendimi i arritur në takimin e Madridit për të rritur numrin e trupave e pajisjet ushtarake të NATO-s në krahun lindor të aleancës, duhet të hyjë në fuqi sa më shpejt të jetë e mundur.

Zoti Stoltenberg përsëriti angazhimin e NATO-s për të miratuar kërkesat për anëtarësim të Suedisë dhe Finlandës, gjë që do të zgjeronte krahun lindor të NATO-s.

Ai tha se Rusia po përdor dimrin si armë, duke goditur infrastrukturën jetike të Ukrainës e duke lënë civilët pa energji e ngrohje.

" We cannot let Putin win ," Mr. Stoltenberg said. " This would be a signal to authoritarian leaders around the world that they can achieve their goals using military force, making the world a more dangerous place for all of us. So it is in our security interest to support Ukraine ", he said.

" We must be prepared for more attacks ", added the head of NATO. " This is the reason why NATO has increased its support for Ukraine with additional air defense systems, such as drones, self-guided and ballistic missiles "./VOA

Lajmet e fundit nga