LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Mainstream Media Calls on US to 'Stop Prosecuting Julian Assange'

2022-11-28 23:06:33, Kosova & Bota CNA
Mainstream Media Calls on US to 'Stop Prosecuting Julian Assange'
WikiLeaks founder Julian Assange standing on the balcony of the Ecuadorian embassy. May 19, 2017.

The United States should end its prosecution of Julian Assange, major US and European media outlets that have cooperated with the WikiLeaks founder said, citing press freedom concerns.

"This indictment sets a dangerous precedent and threatens to undermine America's First Amendment and freedom of the press," the editors-in-chief of the Guardian, New York Times, Le Monde, Der Spiegel and El Pais said in an open letter.

Assange kërkohet nga autoritetet amerikane për 18 akuza, përfshirë edhe për spiunazh për shkak të publikimit që Wikileaks bëri të dokumenteve konfidenciale të ushtrisë amerikane dhe të kabllogrameve diplomatike. Mbështetësit e tij thonë se ai është një hero kundër establishmentit që është viktimizuar pasi ka ekspozuar keqbërjet e SHBA-së, përfshirë ato në konfliktet në Afganistan dhe Irak.

Më 28 nëntor shënohen 12 vjet që kur mediat që bashkëpunuan me të për të publikuar pjesë nga mbi 250.000 dokumente që Assage siguroi, në ato që njihen si publikime të “Cablegate”.

Materialet rrodhën te WikiLeaks nga ushtarja e atëhershme amerikane, Chelsea Manning, dhe zbuluan detaje për diplomacinë e brendshme amerikane në mbarë botën. Dokumentet ekspozuan “korrupsionin, skandalet diplomatike dhe çështjet e spiunazhit në shkallë ndërkombëtare”, u tha në letër.

In August, a group of journalists and lawyers sued the Central Intelligence Agency (CIA) and its former director, Mike Pompeo, over allegations that the agency spied on them when they visited Assange at the Ecuadorian embassy in London.

Assange spent seven years in the Ecuadorian embassy before being jailed in 2019 for parole violations. He remains in a London prison, where he is awaiting a decision on his extradition. If extradited to the US, he could face up to 175 years in prison.

His defense team has taken the case to the High Court in London, as it tries to prevent Assange's extradition.

"Publication is not a crime", said the media in their open letter published on Monday./ REL

Lajmet e fundit nga