LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

US and Russia 'have ways to manage nuclear risk'

2022-11-28 08:55:16, Kosova & Bota CNA

US and Russia 'have ways to manage nuclear risk'

The United States and Russia have several ways of managing nuclear threats at the level of intelligence agencies, the charge d'affaires at the US Embassy in Moscow, Elizabeth Rood, told the Russian state news agency Ria Novosti.

Earlier this month, CIA Director William Burns met with Sergei Naryshkin, the head of Russian foreign intelligence, warning him of the consequences if Russia uses any kind of nuclear weapon, the House said. White.

Russia has said that the issues discussed were "sensitive" and has not commented further.

“Shtetet e Bashkuara kanë kanale me Federatën e Rusisë për të menaxhuar rrezikun, sidomos rrezikun bërthamor, që ka qenë temë e takimit të zyrtarit Burns me homologun e tij”, ka thënë Rood.

“Drejtori Burns nuk e ka diskutuar zgjidhjen për konfliktin në Ukrainë”.

Rood ka thënë se në rast nevoje do të zhvillohen edhe takime tjera, mirëpo aktualisht asgjë nuk është e planifikuar.

Rusia ka thënë pas takimit të dy zyrtarëve se, Moska është e hapur për bisedime të nivelit të lartë me SHBA-në, mirëpo Kremlini ka hedhur poshtë idenë e ndonjë samiti në mes të presidentit rus, Vladimir Putin dhe atij amerikan, Joe Biden, tani për tani.

Marrëdhëniet mes dy vendeve janë përkeqësuar pas nisjes së luftës së Rusisë në Ukrainë më 24 shkurt.

Presidenti rus, Vladimir Putin, e konsideron luftën si “operacion special ushtarak” për të çmilitarizuar Ukrainën.

The West has responded to Russia, hitting the economy of this country with harsh sanctions.

As a result of the war, thousands of people have died and millions more have been displaced from their homes./REL

Lajmet e fundit nga