LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Dacic: Hypocrisy, initiation of disciplinary measures by FIFA against Serbia

2022-11-27 14:47:25, Kosova & Bota CNA

Dacic: Hypocrisy, initiation of disciplinary measures by FIFA against Serbia

The Minister of Foreign Affairs of Serbia, Ivica Dacic, said on Sunday that Serbia as a country cannot react to the fact that the International Football Federation (FIFA) has initiated a procedure against the Serbian national team because they are a sports organization, but he has assessed this action as hypocritical, Beta broadcasts in Serbia.

FIFA has launched proceedings against Serbia's Football Association after a flag showing Kosovo as part of Serbia was hung in the dressing room before Serbia's World Cup match with Brazil.

Serbia played against Brazil on November 24 and lost 0-2.

Një fotografi e flamurit me mesazhin “Nuk ka dorëzim” në serbisht u bë virale në rrjetet sociale kur u shpërnda nga Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit i Kosovës, Hajrulla Çeku.

Çeku, e përshkroi imazhin si veprim i përfaqësueses së Serbisë për të përdorur Kupën e Botës për të promovuar "mesazhe urrejtjeje, ksenofobie dhe gjenocidale".

“Presim veprime konkrete nga FIFA duke pasur parasysh se Federata e Futbollit të Kosovës (FFK) është anëtare e plotë e FIFA-s dhe UEFA-s”, shkroi ai.

Nga ana tjetër ministri i Jashtëm i Serbisë, Daçiq , duke iu referuar nisjes së procedurave disiplinore ndaj përfaqësueses së Serbisë, tha se nuk ka asgjë fyese nëse dikush thotë “Nuk ka dorëzim”.

“Serbia është një vend i njohur ndërkombëtarisht, anëtar i Kombeve të Bashkuara, me Kosovën pjesë të Serbisë, çfarë nuk është në përputhje me të drejtën ndërkombëtare dhe çfarë është ofenduese. Ky është një tregues se sa nuk ka parime, por standarde të dyfishta. Ata kurrë nuk e ndëshkonin Ukrainën kur thoshte se 'Donbasi është i yni' dhe 'Krimea është e jona', cili është dallimi”, pyeti Daçiç.

Federata Ndërkombëtare e Futbollit (FIFA) ka njoftuar me 26 nwntor se ka nisur masa disiplinore ndaj Federatës Serbe të Futbollit për varjen e një flamuri me përmbajtje politike në raport me Kosovën në dhomat e zhveshjes përpara se të luante të enjten me Brazilin në Kupën e Botës në Katar.

FIFA cited a section of its disciplinary code that covers misconduct, including "offensive gestures, signs or language" and "using a sporting event for demonstrations of an unsporting nature".

FIFA did not give a time frame for when the decision will be made, although Serbia will play on Monday, November 28 against Cameroon./REL

Lajmet e fundit nga