LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

"Crypto war"/ The fight between the two billionaires of "FTX" and "Binance" is clarified

2022-11-27 18:48:00, Kosova & Bota CNA
"Crypto war"/ The fight between the two billionaires of
FTX's Sam Bankman-Fried and Binance CEO Changpeng Zhao

Sam Bankman-Fried regrets the feud that may have cost him his crypto empire.

The former FTX CEO said that criticizing Binance CEO Changpeng Zhao, known as "CZ," was "not a good strategic move on my part," in an interview with The New York Times on November 13.

The clash between the two is key to understanding one of the most dramatic collapses ever in the crypto world. Let's take a closer look.

Si filloi grindja midis Changpeng Zhao dhe Sam Bankman-Fried

Zhao dhe Bankman-Fried filluan miqësore: Binance, një shkëmbim rival i kriptomonedhave, investoi në FTX në vitin 2019. Megjithatë, marrëdhënia u përkeqësua kur Bankman-Fried, 30 vjeç, nxiti rregullimin e industrisë së kriptove, diçka që Zhao, 45 vjeç, e kundërshton.

New York Times raportoi se Bankman-Fried përdori ndikimin e tij në rritje në Uashington DC për të kritikuar Zhaon në takime private.
“Isha shumë i frustruar nga shumë nga ato që pashë duke ndodhur, por duhet të kisha kuptuar se nuk ishte një vendim i mirë nga ana ime ta shprehja këtë,” tha Bankman-Fried për The New York Times.

Mosmarrëveshja midis dy miliarderëve erdhi në krye në fillim të nëntorit kur Zhao njoftoi se Binance do të shiste të gjitha zotërimet e saj FTT, një kriptomonedhë e krijuar nga FTX.

"Ne kemi dhënë mbështetje më parë, por nuk do të pretendojmë të bëjmë dashuri pas divorcit ... nuk do të mbështesim njerëzit që lobojnë kundër lojtarëve të tjerë të industrisë pas shpinës së tyre," shkroi Zhao në Twitter.

Pasojat e tyre shkaktuan një krizë shumë miliarda dollarësh

"Crypto war"/ The fight between the two billionaires of

Lëvizja e Zhaos tronditi tregun, duke bërë që investitorët të vërshonin FTX me kërkesa për të tërhequr fondet e tyre, duke shkaktuar një krizë likuiditeti shumë miliarda dollarësh.

Binance fillimisht ra dakord të blinte FTX për ta shpëtuar atë nga një situatë e rëndë financiare, por më vonë e anuloi marrëveshjen.

"Unë nuk duhet të hedh gurë në një shtëpi xhami, kështu që do të përmbahem pak," u tha Bankman-Fried punonjësve, sipas The New York Times. "Përveç të thuash: ndoshta ata kurrë nuk kanë planifikuar të arrijnë marrëveshjen."

FTX u përpoq pa sukses të gjente investitorë të tjerë, duke paraqitur përfundimisht falimentimin më 11 nëntor. Në kulmin e tij, sipas CNBC, shkëmbimi i kriptomonedhave ishte me vlerë 32 miliardë dollarë.

Bankman-Fried nuk është shumë i shqetësuar.

"Crypto war"/ The fight between the two billionaires of

Edhe pse Bankman-Fried pa që 94 për qind e pasurisë së tij të avullohej në harkun kohor të disa orësh, ish i dashuri i turpëruar i botës së kriptove, me sa duket nuk ka humbur asnjë sy për rënien e perandorisë së tij.

"Ju do të kishit menduar se nuk do të flija tani, dhe në vend të kësaj, po fle pak," tha Bankman-Fried në intervistën e tij me The New York Times tre ditë pas paraqitjes.

… por drejtuesit e FTX po përballen me disa hetime

Bankman-Fried and other FTX executives are now facing several investigations in the US and the Bahamas for allegedly improperly using billions of dollars of FTX client money to finance Bankman-Fried's trading firm, Alameda Research.

But his response to the New York Times? "It could be worse," Bankman-Fried told them.

Bankman-Fried famously covets his sleep. Many profiles of the former richest man under 30 noted that he kept a bean bag in his office to take power naps between meetings. Bloomberg has reported that Bankman-Fried would occasionally delay important meetings in favor of a nap. /CNA.al

Lajmet e fundit nga