LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

The Serbian list abandoned the institutions/ the CEC certifies 12 candidates for the elections in the north

2022-11-28 17:11:00, Kosova & Bota CNA

The Serbian list abandoned the institutions/ the CEC certifies 12 candidates for

Twelve candidates have been certified for the extraordinary elections for mayors in the four municipalities in the north of Kosovo, Leposaviq, Zubin Potok, Zveçan and North Mitrovica, which will be held on December 18.

The Central Election Commission announced that in the meeting held on November 28, in addition to the certification of candidates and political subjects, it also appointed Municipal Election Commissions.

According to the announcement in Lesapovi?, Albulena Behluli-Hetemi from the Democratic Party of Kosovo, Lulzim Hetemi from the Vetëvendosje Movement and Aleksandar jabllanovi? from the Kosovo Serb Party have been certified.

Në Zubin Potok janë certifikuar për zgjedhje Izmir Zeqiri nga PDK-ja dhe Flatron Hasani nga LVV-ja. Në këtë komunë nuk ka kandidatë nga partitë serbe.

Në Zveçan, Ilir Peci nga PDK-ja, Fetah Peci nga LVV-ja dhe kandidatja e pavarur Sladjana Pantoviq, do të garojnë për të parin e komunës.

Ndërkaq, në Mitrovicë të Veriut do të garojnë katër kandidatë. Në këtë komunë do të garojë Betim Osmani nga Iniciativa Qytetare Mitrovica, Taulant Kelmendi nga PDK-ja, Erden Atiq nga LVV-ja dhe Aleksandar Arsenijoviq nga Iniciativa Qytetare Mbijetesa Serbe.

Zgjedhjet e jashtëzakonshme për kryetarë komune në katër komunat në veri, po mbahen pas tërheqjes së serbëve nga institucionet e Kosovës, në shenjë pakënaqësie me një vendim të Qeverisë në Prishtinë lidhur me riregjistrimin e makinave me targa serbe.

Lista Serbe, the main party of Serbs in Kosovo, on November 5 announced the resignation of Serbs from Kosovo's institutions, including local and central ones.

Also, December 25 has been set as the date for holding early elections for the Municipal Assembly of Zveçan and Leposaviq.

Meanwhile, with the mediation of the international factor, Kosovo and Serbia reached an agreement on license plates on November 23, and according to the European Union, Kosovo will end further actions for the re-registration of cars with Serbian license plates, while Serbia will no longer issue Serbian license plates. cars with the names of the cities of Kosovo.

Lajmet e fundit nga