LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

The US is considering supplying Ukraine with bombs

2022-11-28 15:53:00, Kosova & Bota CNA
The US is considering supplying Ukraine with bombs
Illustrative photo

The Pentagon is considering a proposal by Boeing to supply Ukraine with precision-guided munitions mounted on rockets, allowing Kiev to strike behind Russian lines as the West tries to meet demand for more weapons.

US and allied military inventories are shrinking, and Ukraine faces a growing need for more sophisticated weapons as the war drags on. Boeing's proposed system, called the Ground-Launched Small Diameter Bomb (GLSDB).

GLSDB mund të dorëzohet në pranverën e vitit 2023, sipas një dokumenti të rishikuar nga Reuters dhe tre persona të njohur me planin. Ai kombinon bombën me diametër të vogël GBU-39 (SDB) me motorin e raketave M26, që të dyja janë të zakonshme në inventarin e SHBA-së, Doug Bush, blerësi kryesor i armëve i ushtrisë amerikane, u tha gazetarëve në Pentagon javën e kaluar se ushtria po kërkonte gjithashtu përshpejtimin, prodhimi i predhave të artilerisë 155 milimetra, aktualisht prodhohen vetëm në objektet qeveritare - duke lejuar kontraktorët e mbrojtjes t'i ndërtojnë ato.

Pushtimi i Ukrainës rriti kërkesën për armë dhe municione të prodhuara nga Amerika, ndërsa aleatët e SHBA në Evropën Lindore "po bëjnë shumë porosi" për një sërë armësh ndërsa furnizojnë Ukrainën, shtoi Bush.

"Ka të bëjë me marrjen e sasisë me një kosto të lirë," tha Tom Karako, një ekspert i armëve dhe sigurisë në Qendrën për Studime Strategjike dhe Ndërkombëtare. Ai tha se rënia e inventarëve të SHBA-së ndihmon për të shpjeguar nxitimin për të marrë më shumë armë tani, duke thënë se rezervat po "po pakësohen në krahasim me nivelet që duam të mbajmë në dorë dhe sigurisht me nivelet që do të na duhen për të penguar një konflikt në Kinë".

Karako vuri në dukje gjithashtu se dalja e SHBA nga Afganistani la në dispozicion shumë bomba të hedhura nga ajri. Ato nuk mund të përdoren lehtësisht me avionët ukrainas, por "në kontekstin e sotëm ne duhet të kërkojmë mënyra inovative për t'i kthyer ato në aftësinë e ndalimit".

Edhe pse një pjesë e vogël e njësive të GLSDB janë krijuar tashmë, ka shumë pengesa logjistike për prokurimin zyrtar. Plani Boeing kërkon një heqje dorë nga zbulimi i çmimit, duke e përjashtuar kontraktorin nga një rishikim i thelluar që siguron që Pentagoni të marrë marrëveshjen më të mirë të mundshme. Çdo marrëveshje do të kërkonte gjithashtu të paktën gjashtë furnizues për të përshpejtuar dërgesat e pjesëve dhe shërbimeve të tyre për të prodhuar shpejt armën.

Një zëdhënës i Boeing nuk pranoi të komentonte. Zëdhënësi i Pentagonit, Lt. Cmdr. Tim Gorman nuk pranoi të komentojë mbi ofrimin e ndonjë "aftësie specifike" për Ukrainën, por tha se SHBA dhe aleatët e saj "identifikojnë dhe konsiderojnë sistemet më të përshtatshme" që do të ndihmonin Kievin.

Megjithëse Shtetet e Bashkuara kanë kundërshtuar kërkesat për raketën ATACMS me rreze 185 milje (297 km), rreze 94 milje (150 km) e GLSDB-së do t'i lejonte Ukrainës të godiste objektivat e vlefshme ushtarake që kanë qenë jashtë mundësive dhe ta ndihmonte atë të vazhdojë të shtypë kundërsulmet e saj deri duke prishur zonat e pasme ruse.

GLSDB është bërë bashkërisht nga SAAB AB (SAABb.ST) dhe Boeing Co (BA.N) dhe ka qenë në zhvillim që nga viti 2019, shumë përpara pushtimit, të cilin Rusia e quan një "operacion special". Në tetor, shefi ekzekutiv i SAAB Micael Johansson tha për GLSDB: "Ne së shpejti presim kontrata për këtë."

Sipas dokumentit - një propozim i Boeing për Komandën Evropiane të SHBA (EUCOM), e cila po mbikëqyr armët e drejtuara në Ukrainë - përbërësit kryesorë të GLSDB do të vijnë nga dyqanet aktuale të SHBA.

The M26 rocket motor is relatively inexpensive, and the GBU-39 costs about $40,000 each, making the finished GLSDB inexpensive and its major components readily available. Although arms manufacturers are struggling with demand, these factors make it possible to produce weapons by early 2023, albeit at a low production rate.

The GLSDB is GPS-guided, can defeat some electronic jams, is usable in all weather conditions and can be used against armored vehicles, according to SAAB's website. The GBU-39 - which would function as the GLSDB's warhead - has small, folding wings that allow it to glide more than 100 km if dropped from an aircraft and targets as small as 3 feet in diameter./ CNA.al

 

Lajmet e fundit nga