LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Russia denies plans to abandon Zhaporizhia nuclear power plant

2022-11-28 22:54:41, Kosova & Bota CNA
Russia denies plans to abandon Zhaporizhia nuclear power plant
A Russian soldier on the territory of the nuclear power plant in Zhaporizhzhia, Ukraine

The Kremlin announced on Monday that the Zaporizhia nuclear power plant will continue to be under the control of Russian forces. Ukrainian officials said over the weekend that Russian forces were preparing to leave Europe's largest nuclear power plant, where Ukrainian personnel still work. Russia and Ukraine have accused each other of bombing the complex in Zaporizhia, where six nuclear reactors are located.

Centrali bërthamor në Zhaporizhia, në Ukrainën jugore, është ende nën kontrollin e forcave ruse dhe do të vazhdojë kështu, njoftoi të hënën Kremlini, pasi një zyrtar ukrainas sugjeroi se forcat ruse po përgatiteshin të largoheshin.

Kreu i kompanisë së energjisë bërthamore të Ukrainës tha të dielën se kishte shenja, që forcat ruse ndoshta po përgatiteshin për t’u larguar nga centrali bërthamor më i madh i Evropës, të cilin e morën në muajin mars, pak pasi filluan sulmin ndaj Ukrainës.

Rusia dhe Ukraina, të cilat vuajtën së bashku pasojat e aksidentit më të rëndë bërthamor në Çernobil në vitin 1986, kanë akuzuar njëra-tjetrën për bombardim të kompleksit në Zhaporizhia ku ndodhen gjashtë reaktorë bërthamorë.

Të dyja palët kanë paralajmëruar për rrezikun e një katastrofe bërthamore. Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë Bërthamore (IAEA) kërkon krijimin e një zone të mbrojtur përreth centralit.

Këshilltari i presidentit ukrainas Mykhailo Podolyak tha të dielën se nuk kishte asnjë dyshim që forcat ruse do të largoheshin nga centrali, ku punon ende personeli ukrainas.

“Vija mbrojtëse ka filluar të tërhiqet drejt kufijve të Federatës Ruse “, tha zoti Podolyak për televizionin ukrainas, duke shtuar se Ukraina do ta rimarrë centralin.

Ushtria e Ukrainës tha javën e kaluar se rreth 30 ushtarakë rusë ishin plagosur pranë Enerdoharit, qytetit më të afërt me centralin bërthamor. Agjencia e lajmeve Reuters nuk arriti t’i verifikojë këto njoftime.

Russian President Vladimir Putin decided in September to annex the Ukrainian regions of Donetsk, Luhansk, Kherson and Zaporizhia, which are partially under the control of Russian forces. Kiev and Western allies condemned this move as illegal./ VOA

Lajmet e fundit nga