LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

A value of 323 million dollars/ The US is planning to sell weapons to Finland

2022-11-28 23:03:00, Kosova & Bota CNA
A value of 323 million dollars/ The US is planning to sell weapons to Finland
Illustrative photo

The Biden administration is planning a potential $323 million arms sale to Finland, which shares a border with Russia.

The administration informed Congress on Monday of its approval of the potential sale of tactical missiles and Joint Standoff Weapons, the US State Department said in a statement.

Approval of the proposed sale comes as Finland seeks to join NATO.

“Kjo shitje e propozuar do të mbështesë politikën e jashtme dhe sigurinë kombëtare të Shteteve të Bashkuara duke përmirësuar sigurinë e një partneri të besuar, i cili është një forcë e rëndësishme për stabilitetin politik dhe përparimin ekonomik në Evropë”, thuhet në njoftim. "Është jetike për interesin kombëtar të SHBA-së për të ndihmuar Finlandën në zhvillimin dhe ruajtjen e një aftësie të fortë dhe të gatshme vetëmbrojtëse."

"The proposed sale will enhance Finland's air-to-air and air-to-ground weapons capabilities and will positively impact US relations with countries in the Nordic region," the announcement continued. "Finland intends to use these defense items and services for its fleet of fighter jets. Finland will not have a hard time absorbing this equipment into its armed forces."/ CNA.al

Lajmet e fundit nga