LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Swiss bank UBS is believed to be in talks to buy rival Credit Suisse

2023-03-19 09:27:00, Ekonomi CNA
Swiss bank UBS is believed to be in talks to buy rival Credit Suisse
Illustrative photo

Switzerland's biggest bank, UBS, is reportedly in intensive talks to buy all or part of rival bank Credit Suisse, which has recently been facing financial troubles.

The value of Credit Suisse's shares has fallen significantly in recent days, after it was said that a "deficit" was found in the financial reports.

An emergency financial injection of $54 billion from the Swiss National Bank does not seem to have solved the problem.

Regulators are trying to broker a deal before stock markets reopen on Monday.

Ka shqetësime se aksioneve të Credit Suisse mund t’iu bjerë edhe më shumë vlera. Kjo situatë ka shtuar brengat për krizë më të madhe financiare.

Qeveria zvicerane e ka mbajtur të shtunën një takim urgjent, mirëpo nuk është bërë e ditur se çfarë është diskutuar aty.

Agjencia e lajmeve Reuters ka raportuar se UBS besohet t’i ketë kërkuar Qeverisë zvicerane që ta ndihmojë me 6 miliardë dollarë, nëse vendosë të blejë bankën Credit Suisse.

Secila marrëveshje e ngjashme mund të rezultojë me humbje të shumë vendeve të punës.

Ky problem koincidon me falimentimin e dy bankave në Shtetet e Bashkuara – Silicon Valley Bank dhe Signature Bank – duke rritur shqetësimet për gjendjen e sistemit bankar.

Credit Suiise njihet si bankë globale e investimeve dhe menaxhon asetet e klientëve shumë të pasur.

It is one of the 30 banks in the world that are considered too big to fail because they are of great importance to the international banking system.

At the end of last year Credit Suisse had a staff of 50,480 workers, including 16,700 in Switzerland./ Rel

Lajmet e fundit nga