LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

The rescue of Credit Suisse is a good solution, but it also carries risks

2023-03-21 08:15:00, Ekonomi CNA
The rescue of Credit Suisse is a good solution, but it also carries risks
Illustrative photo

Swiss bank Credit Suisse, which is facing bankruptcy, was rescued by its main rival UBS as well as a 100 billion franc loan from the SNB. But this decision also carries risks.

The Swiss bank Credit Suisse, which is in deep crisis, has been saved for now - thanks to its main rival UBS bank. This prevented the uncontrolled collapse of this bank. But the merger of the two banks also carries many risks.

Presidenti federal zviceran Alain Berset e quajti shpëtimin një "zgjidhje shumë të fortë". UBS do të marrë bankën Credit Suisse për tre miliardë franga. Është një njoftim që mund të ketë pasoja afatgjatë, tha Berset. Si për bankat e mëdha zvicerane, por edhe për stabilitetin e mjedisit financiar zviceran, për individët privatë si dhe për kompanitë që kanë nevojë për burime financiare nga bankat, pra që kanë nevojë për kredi.

Por kjo është e rëndësishme edhe për stabilitetin e sistemit financiar ndërkombëtar. "Një kolaps i pakontrolluar i Credit Suisse do të kishte pasoja të paparashikueshme për Zvicrën dhe botën financiare ndërkombëtare”, theksoi presidenti federal. "Ne duhet të bëjmë gjithçka për të shmangur një krizë me përamasa të gjera financiare”.

Kredia prej 100 miliardë frangash

Banka Kombëtare e Zvicrës (SNB) e ka mbështetur bashkimin e dy prej bankave më të mëdha të Zvicrës duke u dhënë atyre një hua prej 100 miliardë franga për të ndihmuar likiditetin e bankave.

Përveç kësaj, qeveria zvicerane i ka dhënë bankës UBS një garanci me vlerë prej nëntë miliardë frangash. Qeveria shprehu keqardhjen që banka Credit Suisse nuk ishte në gjendje të shpëtonte nga vështirësitë në të cilat kishte rënë, tha ministrja zvicerane e Financave Karin Keller-Suter.

Fuzioni duhet të sjellë stabilitet në treg?

Marrja e Credit Suisse nga banka rivale UBS është "zgjidhje shtetërore”, theksoi ministrja. Por çdo zgjidhje tjetër do të rezultonte në një krizë financiare, shton ajo. "Rënia e një banke që është e rëndësishme për sistemin global do të shkaktonte probleme të mëdha për ekonominë kombëtare zvicerane, por mund të shkaktojë krizë edhe në shkallë globale”, thotë ministrja Keller-Suter.

Zvicrës iu desh të merrte përgjegjësinë që i takon edhe përtej kufijve të vendit. "Qeveria është e bindur se marrja e Credit Suisse nga UBS do të krijojë një bazë për stabilitet më të madh - si në Zvicër ashtu edhe ndërkombëtarisht," tha Keller-Suter.

Mbështetje nga liberalët, kritika nga socialdemokratët

Është një vendim historik. Marrja nga UBS i jep fund traditës 167-vjeçare të Credit Suisse. Gazeta Neue Zürcher Zeitung e quajti vendimin "përmbysjen më të madhe ekonomike dhe politike në Zvicër që nga shpëtimi i bankës UBS në 2008 dhe shpëtimi i linjës ajrore kombëtare zvicerane Swissair në 2001".

Prandaj reagimet në politikën zvicerane ndaj aksionit të shpëtimit të Credit Suisse ishin të ndryshme. Partia liberale FDP e vlerësoi atë. Marrja ishte e nevojshme për të hequr dëmet nga Zvicra si bazë financiare dhe ekonomike, thonë liberalët.

Ndërsa bashkëkryetari i Partisë Socialdemokrate të Zvicrës, Cédric Wermuth, shprehu zemërimin në Twitter, duke argumentuar se asgjë nuk kishte ndryshuar që nga kriza financiare e vitit 2008. I gjithë sistemi financiar është "i sëmurë dhe absurd" dhe tani shteti duhet të ndërhyjë sërish për të shpëtuar bankën, thotë ai.

"Zgjidhja më e mirë..."

Sigurisht që tani mund të ankohemi dhe të thuhet, se gjërat kanë mundur të bëhen ndryshe në vitet e kaluara, thotë ekonomisti Thorsten Hens, zëvendësdrejtor i Institutit për Banka dhe Financa në Universitetin e Cyrihut. Por duke pasur parasysh vështirësitë në të cilat ndodhet kjo bankë, kjo është tani zgjidhja më e mirë, thotë ai.

It is also clear that UBS's takeover of Credit Suisse in Switzerland creates a new behemoth bank, one too big "to fail". And this means completely new risks for Switzerland, explains economist Hens. There is one big company, Samsung, which basically sets the policy in the end. (Credit Suisse uses the Samsung Pay app for cashless payments, editor's note).

You have to be careful, because "if you have such a big company, who can save UBS in the end," warns Hens. Then there can only be its nationalization, because there is no other bank that can eventually take over such a giant, says University of Zurich economist Thorsten Hens./ DW

Lajmet e fundit nga