LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

The Alibej phenomenon, or when the scarecrow remembers that he is a leader

2023-03-28 14:51:00, Editorial CNA

All these months, Enkeljd Alibej has done nothing but filled 30 pages with excuses regarding the quasi-boycott of the 2023 local elections by the PD of Vula.

Alibeaj and Lulzim Basha, with a medical report, postponed for about a year the development of a trial, for which they finally remembered that it was unnecessary and gave up.

The jurists who hold the fate of the Democrats in their hands, after 1 year remembered that one trial, exactly the one they had postponed for 1 year with a medical report, hindered the development of the next trial. 

Lulzimsat e Alibeajt me kujdes dhe me ndihmën e mjekëve skrupuloz, arritën që vendimin e gjyqit të rradhës, ta linin në kufijtë e afateve të rregjistrimit si subjekt zgjedhor në KQZ.

Cna.al e kishte parashikuar edhe këtë!

Dhe kur të gjithë prisnin që Alibeaj të na surprizonte me 61 kandidat edhe në emër të të drejtës që bujarisht i dha Gjykata dhe KQZ, foli si dordolec.

Alibeaj doli sot dhe në 15 nga 30 faqet qe kish shkruar, ja faturoi Ramës sëmurjen e shpeshtë të avokatit të PD! Paskësh qenë Rama fajtori që në 1 vit rresht, përfaqësuesit e PD sëmureshin me rradhë dhe kërkonin shtyrjen e seancave!

Ishin të njëjtit perfaqësues që Alibeaj i Lulzimit nisi në KQZ me letrat për rregjistrim në Zgjedhje.

Alibeaj u ankua që KQZ i kish vonuar regjistrimin. Sipas logjikës së Alibeajt, kandidatët fillojnë e kërkohen pasi subjekti politik rregjistrohet në zgjedhje.

Ndaj nuk dilte në bazë të sqaronte demokratët, ti bindtte ata, të debatonte me ta të zgjidhte mes tyre.

Kur bëheshin protesta, kur Foltorja dilte ne nisma e lëvizje politike sipas axhendës së vet, Alibeaj kujdesej rregullisht që të shpërndante foto nga ndonjë shezllon buzë ujrave.

Alibeaj ka 1 vit që rri shezlloneve dhe me sa duket mesazhi miskokçarës që shpërndante paskësh qenë lutje që Gjykatat t'ja refuzonin vulën.

Alibeajn nuk e dëgjuam të merakosej kur KQZ i paskësh vonuar rregjistrimin dhe krekosej përpara çdo kamere që i vihej në surrat.

Sepse me sa duket po lutej diku që KQZ të mos e rregjistronte.

Pasi KQZ e futi në zgjedhje si Çeçua, më në fund gjithë analistët dhe panelistët kuptuan boshllëkun që ka 1 vit që rehatohet shezlloneve.

Alibeaj u krekos edhe sot kur doli të lexonte ato 30 faqe justifikimesh prej dordoleci e të cilat për hir të së vërtetës edhe i aktron po aq keq si dordolec. Imiton Lulin me sa duket!

Pasi ka 3 muaj që shpërndan një listë me 17 kandidatë për Kryetarë Bashkish, dje ajo listë (të cilës ju shtua Roland Bejko), doli që qenkësh 15!

Nga 61 kandidatë që i dha të drejtën gjykata dhe KQZ, Alibeaj mezi mblodhi rraqet për vetëm 15.

Dhe doli prap në kamera dhe vazhdoi të krekosej si aktor dordolec.

Alibeajn Gjykata dhe KQZ e caktuan që të dëshmojë çfarë lideri është. Falë atyre vendimeve të gjithë njoftën dordolecin që paskësh pasur merak veç të mbushte ato 30 faqe tekst të lexuara me një krekosje të pështirë prej boshllëku shezllonësh.

Falë KQZ sot i shpëtuam krekosjes së Alibeajt si lider!

E përfytyroni pak një dordolec që krekoset edhe kur pranon që është dordolec?

Shikoni Enkelejdin si krekoset kur del e lexon vetëm 15 emra kur ju dha e drejta e pakufijshme per 61 rë tillë!

E imagjinoni dot sesi do fryhej e krekosej si lider ky Alibeaj i Lulzimsit, nëse KQZ do i kish ndaluar rregjistrimin në zgjedhje?

Did he come out and declare that there were 4 candidacies for Gjirokastër municipality alone? No more than 2 days ago when he was asked if there were any candidates, Alibeaj replied that Roland Bejko had told him that there were 4 candidates for Gjirokastra. He said it with his scarecrow cream that does not turn red or turn yellow.

Can you imagine how he would be bragging today if he had been prevented from entering the election?

Today you would certainly have come out as a proud leader and you will tell us that not 61, but for each chair you had 4 candidates!

Proud to appear on TV as a scarecrow when there are only 15 candidates.

Enter a little about the size of the leader Alibeaj's pride, if the CEC, by prohibiting him from registering as a chairman, would have given him the opportunity to tell us that he had not 61, but a full 244 candidates./ CNA.al

15:49 Editorial

Një

Sot mediat u rikthyen sërish te një lajm i vjetër, hetimi ...

Lajmet e fundit nga