LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Alibeaj should act as the Mayor/ Order the candidacies of deputies for Mayor

2023-03-26 21:33:00, Editorial CNA

Alibeaj should act as the Mayor/ Order the candidacies of deputies for Mayor

Since March 14, Enkelejd Alibeaj has received not only the Seal of the Democratic Party, but also the chair of the Chairman of the Democratic Party as an acting official.

As such, it was accepted by the Court and the Central Election Commission.
Monday is the deadline for submission of lists of candidates for Mayors in 61 Municipalities as well as for candidates for Municipal Councilors.

Enkelejd Alibej is expected that on May 15, (that is, 1 day after the local elections, when Gaz Bardhi opens the race for the new Chairman of the Party), he will also run for the chairman's chair.

Por ndërkohë lajmet që vijnë nga selia e Alibeajt nuk janë shumë entuziaste.

Kandidatët që Alibeaj ka bërë publik deri tani janë 17.

1. Mallakastër- Agron Kapllanaj
2. Poliçan - Florian Qamo
3. Kuçovë - Ilirjan Koxhaj
4. Kamëz - Bilbil Bajraktari
5. Lezhë - Sandër Marku
6. Krujë - Sabah Sheta
7. Dibër - Naim Gazidede
8. Kurbin- Genc Doçi
9. Dimal- Dritan Sula
10. Patos- Pranvera Rizai
11. Vaut i Dejës- Klomentina Drini
12. Fier -Eriselda Zotaj Çelaj
13. Librazhd -Bujar Vreto
14. Vorë- Ibrahim Bruka
15. Korçë -Gjergji Gjata
16. Sarandë- Skënder Muço
17. Mirditë Mark Ruçi

Ndërkohë sipas burimeve drejtues të disa degëve të PD në Tiranë kanë kërkuar që PD të kandidojë me një deputet të qarkut Tiranë. Kandidati i Foltores lëshoi mandatin për bashkinë Tiranë!

Pasi të zgjidhi Tiranën Alibeajt i mungojnë edhe 43 kandidatë të tjerë!

Përveç faktit që disa deputetë të Vulës po insistojnë që PD e Vulës të dali vetëm me Keshilltarë Bashkiak. Dyshimet janë që Alibeaj NUK I KA 44 emra të tjerë veç atyre 17 që ka kohë që i ka hedhur në treg.

Deputetët e vulës nga ana tjetër, përveç teorive për gjasme bashkim me Foltoren në fushatën për zgjedhjet lokale, kanë nje arsye më të madhe dhe të vërtetë për pozicionin që marrin si gjasme përbashkues.
Kanë hall të ruajne mandatet, karriket në sallën e Seancave të Kuvendit dhe benefitet si deputet.

Ky është halli i vërtetë i deputetëve!

Foltorja ka nxjerrë deri tani 3 kandidatë nga rradhët e deputetëve.
Alibeajt i duhen të paktën 3 kandidatë nga rradhët e deputetëve.
Ose Alibeaj është Kryetar, ose është dordolec.

Nëse është dordolec, boll i ka 17 kandidatë dhe mos lodhet as që të mbushë listat me emra kandidatësh për këshillat bashkiak.
Nëse është Kryetar atëherë të marrë vendime!

Dhe të caktojë psh:
- Flutura Açkën si kandidate për bashkinë Elbasan.
- agron Gjekmarkaj di kandidat për Bashkinë Shkodër.
- Flamur Hoxhën si kandidat për Bashkinë Kukës.

Nëse Alibej u "bë" kryetar ai mundet të marrë vendime.
Dhe pastaj Açka dhe Gjekmarkaj le të dalin publikisht e të refuzojnë kandidimin.

Tabaku did it. Hiding behind the semblance of unification, he chose to keep the benefits as a member of parliament.

Tabaku chose to be comfortable and this should be her fate.
But Alibeaj must make decisions!

This is politics! It is not the business that Alibeaj believes he has taken over with the seal.

If you don't, Alibeaj would do well to take you on vacation. Like a scarecrow!

This saves the Albanians at least the salaries of the bodyguards who have been treating him as President for 1-2 days./ CNA

15:49 Editorial

Një

Sot mediat u rikthyen sërish te një lajm i vjetër, hetimi ...

Lajmet e fundit nga