LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

How to whiten teeth naturally and at home

2022-06-23 09:21:00, Blog CNA
How to whiten teeth naturally and at home
illustrative photo

Want to whiten your teeth naturally? The American Dental Association reported that when people were asked what they would most like to improve about their smile, the main answer was whiter teeth. Here are some tips that experts give for their whitening naturally and at home:

Avoid foods and drinks that yellow teeth

How to whiten teeth naturally and at home

According to the American Dental Association, the appearance of our teeth is influenced by internal and external factors. Internal factors include age and health conditions, which change the color of the teeth.

Në këtë skenar, një dentist duhet të rekomandojnë zbardhjen e dhëmbëve me një agjent zbardhues për të ndryshuar ngjyrën. Por nëse ka faktorë të jashtëm apo njolla në sipërfaqe, ndryshimet e stilit të jetesës mund ta përmirësojnë pamjen e dhëmbëve tuaj.

“Shmangni çdo ushqime që përmban ngjyrues të fortë si çaji, kafeja, vera e kuqe, shafrani i Indisë, erëzat e ndryshme dhe salcat e domates, rekomandojnë ekspertët. Megjithëse nuk është realist eliminimi i plotë i tyre, të paktën mundohuni të kufizoni konsumimin e tyre.

Lini duhanin

Lënia e duhanit ka një ndikim pozitiv jo vetëm mbi shëndetin tuaj të përgjithshëm, por mund të përmirësojë edhe pamjen e dhëmbëve tuaj. Pasja e dhëmbëve më të bardhë, mund të jetë motivimi që ju duhet për ta lënë duhanin. Pirja e duhanit rezulton se ndikon në de-natyrimin e ngjyrës së dhëmbëve për dy arsye. Nikotina shkakton njolla të verdha kur bie në kontakt me oksigjenin. Së dyti, katrani është një substancë natyrale e errët, ndaj shkakton njollosjen e dhëmbëve.

Nuk ka të dhëna se është efektive shpëlarja e dhëmbëve me vaj 

How to whiten teeth naturally and at home

Nëpërmjet mediave sociale, ju mund të keni dëgjuar për përdorimin e një ilaçi popullor indian. Ideja është që shpëlarja e gojës ma vaj i largon bakteret. Një studim i vitit 2009 në Gazetën Indiane të Kërkimeve Dentare, sugjeroi se kjo metodë mund të zvogëlojë ndërtimin e pllakave. 

Por një përmbledhje e vitit 2017 në revistën “Dental Hypotheses”, arriti në përfundimin se mungonin provat mbi këtë studim, pasi shumë studime përfshijnë madhësi të vogla të mostrave ose metoda është e gabuar. Shoqata Amerikane e Stomatologjisë nuk e rekomandon këtë metodë për shkak të mungesës së të dhënave për efektivitetin dhe sigurinë e saj. Nëse jeni të shqetësuar për zonat e vështira, mund të provoni si alternativë pastrimin me fill dentar.

Mos përdorni qymyrin e grimcuar

Flitet shumë për përdorimin e qymyrit të grimcuar për të zbardhur dhëmbët në mënyrë natyrale. Por a ka baza shkencore kjo këshillë? Qymyri është poroz dhe mund

të bllokojë kimikatet, por ekspertët kanë shqetësime për sigurinë e kësaj metode.

Ka më shumë rreziqe sesa përfitime nga përdorimi i produkteve natyrale si luleshtrydhet, limoni, qymyri dhe soda e bukës. Të gjitha këto funksionojnë duke hequr njollën sipërfaqësore në dhëmbë, duke i bërë ata fillimisht të duken më të bardhë. Por me përdorimin e vazhdueshëm, ato do të heqin smaltin. Pasi të humbni smaltin, ai nuk rritet më. Nën smaltin gjendet dentina, e cila është edhe më e verdhë dhe e ndjeshme.

Mos harroni trajtimet me sodë buke

Përfitimet e sodës së bukës si një mjet për të zbardhur dhëmbët në mënyrë natyrale, përmenden shpesh. Por cilat janë provat për këtë? Soda e bukës supozohet t’i pastrojë njollat ??sipërfaqësore dhe të sjellë një buzëqeshje të shkëlqyer. Një studim i vitit 1998 i

botuar në “Journal of Clinical Dentistry”, tregoi se përdorimi i pastës së dhëmbëve me bazë sodën e bukës, siguroi dhëmbë më të bardhë në krahasim me pastën pa sodë.

Por ky është një studim i vjetër dhe nuk ka asnjë provë për efektivitetin e këtij lloj trajtimi. Disa ekspertë janë të shqetësuar se soda e bukës është gërryese, sidomos nëse përdoret me tepricë. Ajo mund të dëmtojë dhëmbët dhe rrezikon të jetë kundër-produktive pasi mund të ekspozojë dentinën e verdhë që gjendet poshtë deltinës.

Lajini rregullisht dhëmbët

The American Dental Association recommends bathing for 2 minutes 2 times a day, to have a beautiful smile. Accumulation of plaque can cause surface stains. So brushing your teeth regularly can remove this plaque and improve the look of your smile. But be careful not to overdo it. Many people think that by brushing them excessively, they will whiten their teeth, but what happens is the removal of enamel.

Translated and adapted by CNA.al.

Lajmet e fundit nga