LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Russia close to general mobilization to replace the huge losses it has suffered

2022-06-20 08:40:00, Blog Christina Hebel

Russia close to general mobilization to replace the huge losses it has suffered

Kirill Krechetov still remembers very well the moment when he found the white and red envelope in his mailbox. Inside there was a call asking him to report to the local military recruiting office the next day. "Damn, now I have to go to Ukraine!" He recalls, cursing to himself.

During a telephone conversation we had together, he admits that he was immediately overwhelmed with fear.

Krechetov, 35, is a construction worker and the father of a 2-year-old daughter. He lives in Nizhny Novgorod, a city about 7 hours' drive east of Moscow.

Duke folur me nxitim, ai kërkon që emri i tij i vërtetë të mos përdoret për shkak të frikës për jetën. Dhjetë vjet më parë, Kreçetov përfundoi shërbimin e tij të detyrueshëm ushtarak me një njësi speciale që i përkiste agjencisë së inteligjencës ushtarake GRU. Tani ai është një ushtar në rezervë. Në fillim u kontaktua disa javë para se të mbërrinte fletë-thirrja në kutinë e tij postare, në formën e një mesazhi të dërguar në aplikacionin Viber: Kiril Ivanoviç, ne po ju presim. Krasnodarski Krai, Brigada e 10-të e Forcave Speciale GRU. Kreçetov thotë se e fshiu menjëherë mesazhin. “Unë e di sesa nga djemtë tanë po vdesin në Ukrainë”- thotë ai duke shtuar se e ka mësuar numrin real të viktimave nga rrjeti social Telegram, pasi “televizionet vetëm gënjejnë”.

Russia close to general mobilization to replace the huge losses it has suffered

Por letra dukej shumë më detyruese se sa mesazhi në Viber. Ndaj Kreçetov shkoi në zyrën lokale të rekrutimit, ku e priti shefi i saj. “Ne kemi nevoje për ty!”- i tha ai. Ai i vuri përpara  një kontratë, sipas së cilës ai do të paguhej 300.000 rubla në muaj, ose rreth 4.500 euro, një shumë 7 herë më e lartë sesa paga mesatare në rajon.

“Plotësojeni këtë. Mund të zgjidhni kontratën 3.6 ose 12 mujore, dhe më pas të nënshkruani këtu”- i tha shefi i zyrës. Kreçetov vetëm tundi kokën. Më pas pyeti: “Kush do të kujdeset për familjen time nëse kthehem në shtëpi në një arkivol?”

Prindërit e tij janë mbi 70 vjeç, dhe nëna e tij është e sëmurë. Kur komandanti e kuptoi se

nuk do të ishte në gjendje ta bindte Kreçetovin, ai vuri para një fletë të bardhë dhe i tha rezervistit të shkruante arsyet pse refuzoi të luftonte për Rusinë. Vetëm atëherë u lejua të largohej.

Në fillim, Kreçetov mendoi se do të thirreshin nën armë vetëm ish-forcat speciale. Por tani e di se shumë shumë burra nga Nizhni Novgorod kanë marrët të njëjtën thirrje përmes postës. “Ata po i shkruajnë të gjithëve atyre që kanë kryer shërbimin ushtarak”- thotë Kiril.

Historia e Kreçetov tregon se sa shumë ushtarë të rinj i duhen ushtrisë ruse. Lufta kundër Ukrainës, e cila në Rusi duhet të quhet patjetër “operacion i posaçëm ushtarak për mbrojtjen e Donbas”, ka nisur prej gati 4 muajsh.

Trupat e presidentit rus Vladimir Putin kanë pësuar humbje të mëdha, ndaj ushtria ka shumë nevojë për luftëtarë të rinj. Ajo u detyrua të tërhiqej nga rajonet përreth Kievit dhe Kharkivit. Në Donbas, ushtria ruse po mbështetet tek forca brutale për të arritur qëllimet e saj. Dhjetëra ushtarë nga të dyja palët po vriten çdo ditë në këtë betejë të përgjakshme.

Russia close to general mobilization to replace the huge losses it has suffered

Ushtarët e rinj nuk po rekrutohen vetëm nga Nizhni Novgorod në Rusinë Qendrore. Në mbarë vendin, nga Kaliningradi në Perëndim deri në rajonin lindor Amur, po thirren nën armë burrat në moshë për luftë. Të paktën 2 milionë rusë janë pjesë e forcave rezerviste, edhe pse numri i saktë është një sekret shtetëror.

Ushtria ruse po përdor të gjitha mjetet që ka në dispozicion për të gjetur përforcime. Ajo po i josh rusët me oferta tërheqëse, duke i kërcënuar me pasoja, dhe madje duke simuluar një mobilizim të përgjithshëm duke dërguar një numër të madh fletë-thirrjesh te rezervistët.

Por një thirrje zyrtare mund të bëhet vetëm pasi Putin të shpallë zyrtarisht mobilizimin e përgjithshëm.

Por ky akt do të ishte një pranim indirekt i dobësisë së ushtrisë së tij, një forcë ushtarake që përpara pushtimit ishte konsideruar shumë superiore ndaj ushtrisë së Ukrainës. Për më tepër, një mobilizim i përgjithshëm do të kishte një ndikim më të drejtpërdrejtë në jetën e përditshme të rusëve, gjë që Kremlini dëshiron ta shmangë me çdo kusht.

Ndaj po praktikohet një lloj mobilizimi i fshehtë. Pavarësisht 15 javëve të luftës, udhëheqësit e Rusisë do të dëshironin që jeta të vazhdonte sa më normalisht që të jetë e mundur për qytetarët rusë. Dhe deri tani, kjo përpjekje ka qenë kryesisht e suksesshme, pasi shumica e rusëve vazhdojnë ta mbështesin “operacionin ushtarak special”.

Shumë rusë nuk janë veçanërisht të interesuar të mësojnë se çfarë saktësisht po bën ushtria e tyre në Ukrainë. Po mohohen masakrat dhe shkatërrimet në vendin fqinj, ndërsa Rusia po i nderon si heronj viktimat e veta, duke u dhënë atyre medalje pas vdekjes, dhe madje duke u vënë rrugëve emrat e tyre.

Por pavarësisht gjithë kësaj, nuk ka ndonjë entuziazëm shumë të madh për luftën në Ukrainë. Dhe kjo është bërë problem për zyrat e rekrutimit. Për ta zgjidhur atë, parlamenti rus hoqi së fundmi kufirin e moshës për ushtarët me kontratë. Tani dokumentin mund ta nënshkruajnë burrat deri në moshën 65 vjeç, ndërsa më herët kufiri maksimal ishte deri në 40 vjeç.

Russia close to general mobilization to replace the huge losses it has suffered

Rekrutëve u ofrohet një pagë 2000-3000 euro ose më shumë. Për më tepër, Putin ka vendosur që familjet e ushtarëve të rënë do të marrin më shumë se 12 milionë rubla, ose 190.000 euro. “Është një strategji që duket se ka sukses kryesisht në rajonet periferike”- thotë Sergei Krivenko, kreu i grupit të të drejtave të njeriut Ligji i Ushtrisë Qytetare.

Frika në Burjatia është e përhapur. Të gjithë kanë dijeni mbi fushatën e rekrutimit, por pakkush guxon të flasë hapur për të, dhe sigurisht jo me gazetarët. Burrat nga Burjatia priren të shmangin ankesat dhe sigurisht që nuk e bëjnë këtë në publik. “Për shkak të edukimit të tyre, e konsiderojnë si të turpshme ankesën”- thotë Andrei Rintshino, avokat në Fondacionin “Burjatia e Lirë”.

Kjo organizatë  është kundër luftës dhe mbështet të drejtat e burjatëve etnikë. Republika është një nga zonat më të varfra në Rusi. Dhe si burjatët ashtu edhe rusët etnikë e shohin ushtrinë si një punëdhënës të besueshëm. “Kur burrat paraqiten në zyrat e rekrutimit, u premtohet një jetë e mrekullueshme dhe një mal me para, për t’i bindur t’i bashkohen luftës”- thotë Rintshino.

Disa nga ata që regjistrohen, shton ai, e bëjnë këtë me shpresën e hakmarrjes së anëtarëve të familjes që janë vrarë tashmë në Ukrainë. Ata që kanë shërbyer tashmë si rekrut ose ushtarë me kontratë, dhe nuk janë të interesuar të shkojnë në Ukrainë përballen me imponimin.

The military threatens to put red stamps with the term "traitor" on their ID cards. Or they are told that they will appear before the military court. Rintshino knows about 250 men who wanted to leave the war zone prematurely. According to the rules, they must submit the request to the commander along with a written explanation.

But commanders generally oppose their request. But slowly, says Rintshino, the high death toll is leading to a change in attitudes. Many in the region are saying that the leadership in Moscow is sacrificing the lives of male soldiers on the front line. Monks in some Buddhist monasteries have begun urging families of the ethnic group to send their sons home.

Translated and adapted by CNA.al.

 

Lajmet e fundit nga