LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Watergate: Chronology of a scandal that toppled a president, and changed the US forever

2022-06-21 11:02:00, Blog CNA

 

Watergate: Chronology of a scandal that toppled a president, and changed the US
Illustrative photo

 

The Watergate scandal, which ousted US President Richard Nixon, began on June 17, 1972, when Frank Wills, a 24-year-old security guard, noticed something strange during a night raid on the hallways of the Watergate Hotel in Washington.

Watergate Hotel in Washington

Dera që të çonte nga kati përdhes në parkingun nëntokësor, ishte bllokuar me një shirit ngjitës që të qëndronte e hapur. Pothuajse pa e menduar gjatë, Uills e hoqi nga dera dhe nisi kontrollin e tij rutinë nëpër godinë. Por kur pak minuta më vonë, pa se dikush e kishte vendosur sërish shiritin, njoftoi menjëherë policinë.

Në katin e gjashtë të pallatit, oficerët e policisë gjetën dhe arrestuan 5 persona, të cilët kishin hyrë fshehurazi në zyrat e Komitetit Kombëtar të Partisë Demokratike. Në fillim lajmi qarkulloi në disa media të vogla lokale, derisa 2 gazetarët e “Washington Post”, Bob Uduard dhe Karl Bernshtajn, u bindën të hetonin dhe zbuluan se ajo nuk bëhej fjalë thjesht për një vjedhje.

Në fakt, pas pak më shumë se dy vjetësh nga ajo natë, Riçard Nikson u detyrua të largohej nga Shtëpia e Bardhë. Dhe ndërsa 3 presidentë të tjerë të SHBA-së janë fajësuar në të kaluarën - Endrju Xhonson në vtin 1868, Bill Klinton në vitin 1998 dhe Donald Trump dy herë, në vitet 2020 dhe 2021 - Nikson ishte i pari dhe i vetmi që dha dorëheqjen. Të paktën deri më sot. Ja cilat janë në mënyrë të përmbledhur, fazat e faqes më të errët në historinë politike të Shteteve të Bashkuara.

Watergate: Chronology of a scandal that toppled a president, and changed the US

17 Qershor 1972

Pesë burra arrestohen për hyrjen e paligjshme në zyrat e Komitetit Kombëtar të Partisë Demokratike në hotelin Uotergejt në Uashington. Njëri prej tyre kishte bashkëpunuar në të kaluarën me CIA-n.

19 Qershor 1972

E përditshmja “Washington Post” zbulon se një nga të arrestuarit është një oficer sigurie që punonte për Partinë Republikane. Xhon Miçëll, drejtuesi i fushatës së Nikson, mohoni çdo lidhje me atë që ndodhi atë natë në Uotergejt.

1 Gusht 1972

Një çek prej 25.000 dollarësh nga fushata elektorale e Nikson, zbulohet në llogarinë bankare të njërit prej të arrestuarve.

29 Shtator 1972

“Washington Post” zbulon se Xhon Miçëll kontrollonte një fond sekret të Partisë Republikane, që synonte financimin e operacioneve të përgjimit ndaj Partisë Demokratike.

10 Tetor 1972

FBI e vlerësoi fushatën e Nikson me ndërhyrjen ilegale në Uotgejt, si pjesë të një projekti më të madh për sabotimin e fushatës së kundërshtarit politik.

7 Nëntor 1972

Nixon, who became the 37th president of the United States on November 5, 1968, wins the presidential election again, defeating by far the Democratic rival George McGovern.

June 3, 1973

Former White House Adviser John Dean claims during the investigation that he had discussed with Nixon the placement of eavesdroppers in Watergate. The campaign for the removal of the president begins.

July 27, 1974

The House committee approves the first of three dismissal requests, alleging obstruction of justice by the White House chief.

August 8, 1974

Richard Nixon resigns. He is replaced by Vice President Gerald Ford, who will later praise him, dismissing the allegations against him.

Translated and adapted by CNA.al.

Lajmet e fundit nga