LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Video+Foto-Media arabe, jehonë Portit të Durrësit/ Marinë superjahtesh prej 2.5 mld dollarësh

25 Nëntor 2022, 12:20, Aktualitet CNA

Video+Foto-Media arabe, jehonë Portit të Durrësit/ Marinë

Pas miratimit të projektit të Portit të Durrësit në Kuvend një natë më parë me 76 vota pro, media arabe “Arabian Business”, i ka kushtuar një artikull.

Sipas artikullit marrëveshja prej 2.5 miliardë dollarësh, e mbështetur nga Grupi i Kompanive të tij Eagle Hills, transformoi një pjese të vijës bregdetare shqiptare në qytetin e Durrësit.

Artikulli i plotë:

Mohamed Alabbarit i është dhënë drita jeshile për të ndërtuar marinën më të madhe ndonjëherë të superjahteve në Mesdhe.

Marrëveshja prej 2.5 miliardë dollarësh, e mbështetur nga Grupi i Kompanive të tij Eagle Hills, transformoi një pjesë të vijës bregdetare shqiptare në qytetin e Durrësit.

“Është një ndryshim i lojës, diçka për të cilën ne kemi punuar shumë në prapaskenë për një kohë të gjatë. Unë me të vërtetë nuk mendoj se do të gjeni diçka të tillë", ka thënë Alabbar.

I njohur si “Durres Yachts and Marina”, ai po projektohet si “një nga qytetet e reja më të qëndrueshme, duke përfshirë praktika miqësore me mjedisin, hapësira të gjelbra dhe teknologji inteligjente për të reduktuar ndotjen e ajrit dhe emetimet e CO 2”.

Zhvillimi do të akomodojë jahte dhe superjahte deri në 120 m, së bashku me hotele, rezidenca private, shëtitore, dyqane, restorante dhe argëtim. Ai do të përfshijë gjithashtu terminalin e parë të Shqipërisë për linjat ndërkombëtare të lundrimit.

Mbi 80,000 metra katrorë parqe dhe hapësira të hapura, dhe 170 dyqane tregtare, po planifikohen gjithashtu./CNA.al

Lajmet e fundit nga