LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Provat e reja për 21 janarin/ Ulsi Manja i “kërcet dhëmbët” SPAK-ut”

21 Janar 2023, 16:18, Aktualitet CNA

Provat e reja për 21 janarin/ Ulsi Manja i “kërcet

Ministri i Drejtësisë, Ulsi Manja i ka bërë thirrje organeve të drejtësisë që të rifillojnë hetimet për vrasjen e 4 personave në protestën e 21 janarit pas detajeve të reja që dolën në dritë ditën e djeshme nga audio-përgjimet e zbuluara nga gazetari Artan Hoxha.

Në një deklaratë për media ai tha se SPAK duhet të fillojë hetimet për kasetën që doli dje dhe çështja duhet të rihetohet.

Nuk dua të bëj prokurorin dhe nuk dua të ndërhyjë në punën e drejtësisë, kërkoj nga drejtësia të hetojë këtë krim dhe të rihetojë këtë çështje për familjarët e atyre personave që humbën jetën. Zbardhja e këtij krimi ka të bëjë me vendosjen e demokracisë. Askush në këtë shtet nuk mund të vrasë shpirtin e protestës. 21 janari kërkon që drejtësia të hetojë, të vendoset sërish. SPAK të fillojë hetimet për atë kasetë që ka dalë dje. Ajo tregon se 21 janari është një krim shtetëror, duket se kush janë ekzekutorët. I takon Prokurorisë së Tiranës, por edhe SPAK që të jap prova dhe të vendos drejtësinë për 21 janarin”, u shpreh ai. / CNA.al 

Lajmet e fundit nga