LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Turistët e huaj mahniten me lakrorin në Polenë të Korçës

13 Gusht 2023, 19:50, Aktualitet CNA

Turistët e huaj mahniten me lakrorin në Polenë të

Amvisat e Korçës u mblodhën bashkë në Polenë për festën e lakrorit, një nga gatimet tipike të kësaj zone.

Lakrori me saç, i quajtur ndryshe lakrori me dy petë u pëlqye dhe u konsumua jo vetëm nga vendasit por dhe turistët.

Turistët e huaj të cilët zgjodhën të konsumonin  lakrorin në Polenë të Korçës ishin të shumtë në numër dhe mbetën të mahnitur nga ky gatim.
Korçarët e ruajnë me fanatizëm recetën e lakrorit.

Festa e Lakrorit organizohet çdo gusht me synim për të promovuar kulinarinë dhe traditën e Polenës./ CNA

Lajmet e fundit nga