LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Tabaku: Klodian Zoto pagoi bileta për dy ish-ministra të Ramës

19 Nëntor 2022, 18:35, Aktualitet CNA
Tabaku: Klodian Zoto pagoi bileta për dy ish-ministra të Ramës
Deputetja Jorida Tabaku

Deputetja Jorida Tabaku, ka bërë një deklaratë të fortë, teksa ka folur për dosjen e hetimore të SPAK, e cila zbuloi udhëtimet dhe biletat e paguara nga Klodian Zoto i inceneratorëve për anëtaren e komisionit të dhënies së koncesionit, Etleva Kondi, mbikëqyrësin e punimeve tek inceneratori i Fierit,  Arben Dervishaj dhe ish-deputetin Alqi Bllako.

Tabaku tha në emisionin “Kjo Javë” se Zoto ka paguar bileta udhëtimesh edhe për dy ish-ministra të Edi Ramës. Konkretisht ajo u shpreh se bileta janë paguar edhe për Arben Ahmetajn dhe Damian Gjiknurin.

“Ato që ne sot dëgjojmë publikisht dhe arrestime e fakte që bëhen publike nuk janë e re. Komisioni Hetimor i ka ndjekur. Arrestimet e fundit, mund të ishin bërë edhe 7 muaj më parë. Lidhja dhe influenca tek personat private ka qenë evidente, thjesht sot po evidentohen publikisht dhe ndoshta SPAK ka arritur të dokumentojë një lidhje më të re. Udhëtimet janë jo vetëm të Alqi Bllakos, por edhe të Ahmetajt dhe Gjiknurit.

Pra, të vazhdojë edhe tek personat me pushtet. Si kanë përfituar. Në Komisionin Hetimor u denoncuar fakti se janë 800 milionë lekë bileta udhëtime në kohë krize në kohë Covid-i. Këtë të hetojë SPAK. Duhet sikur afera e inceneratorëve po nxjerr në dritë skandale, por SPAK e ka informacionin”, nënvizoi deputetja./ B.A. - CNA.al

Lajmet e fundit nga