LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Skandali i inceneratorëve/ Etleva Kondi kërkon zbutje të masës së sigurisë

26 Korrik 2022, 11:56, Aktualitet CNA

Skandali i inceneratorëve/ Etleva Kondi kërkon zbutje të

Etleva Kondi, ish-anëtare e Komisionit për miratimin e licencave për inceneratorët, është paraqitur ditën e sotme në GJKKO.

Kondi është e dyshuar për aferën e inceneratorëve, ndërsa bëhet me dije se ka kërkuar zbutje të masës.

Kujtojmë këtu se emri i saj ishte pjesë e listës me 9 persona për të cilët SPAK lëshoi urdhër-arreste në kuadër të hetimeve për inceneratorët.

Nëntë urdhër-arrestet e SPAK-ut u ekzekutuan mëngjesin e 29 marsit 2022, në qytete të ndryshme të vendit.  

Kondi akuzohet për “shpërdorim detyre” pasi rezulton se ka qenë pjesë e komisionit për miratimin e licencave të inceneratorëve të Elbasanit dhe Fierit. GJKKO ka dhënë për të masën e sigurisë “arrest shtëpiak”. Pritet rikonfirmimi i masës dhe dërgimi i Kondit në shtëpi ku pritet të qendrojë deri në përfundim të gjykimit nga GJKKO mbi aferën e inceneratorëve.

Lajmet e fundit nga