LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

“Shqipëria, ende në proces shtetformimi”/ Dashamir Shehi: Ende ka krenari për identitetin

28 Nëntor 2022, 22:41, Aktualitet CNA
“Shqipëria, ende në proces shtetformimi”/ Dashamir Shehi:
Kreu i LZHK-së, Dashamir Shehi

Kreu i LZHK-së, Dashamir Shehi, ka deklaruar se Shqipëria është ende në procesin e një kombformuesi, të një shtetformuesi.

Gjatë një interviste, Shehi tha se duke qenë se është e vonuar në këtë proces ka dhe një shtytje dhe presion.

Por pavarësisht të gjithave, Shehi është shprehur se te një pjesë e shqiptarëve e sheh ende krenarinë për identitetin e të qenit shqiptar.

Kombi shqiptar është në një proces shtetformues dhe kombformues nuk i ka mbyllur këto etapa.

Nuk shoh ndonjë dramë të madhe që gjatë këtyre proceseve kemi të gjithë këto lakunat tona që vijnë sepse ndërkohë që ne jemi akomë në këtë proces kemi shtytje të mëdha për tu futur në një proces tjetër më të integruar me global.

Duke qenë vonë nga të tjerët duhet tu nështrohemi këtyre vektorëve dhe presionit që kombi ynë ka.

Për një pjesë ka krenari për identitetin. Sot krahasuar me 30 vjet. Në 30 vjet më parë kishim një folklorizëm dhe një dashuri të imponuar nga pushteti sa u hapën kufijtë shqiptarët  e braktisën me një pasion të madh Shqipërinë”, ka thënë Shehi./ CNA.al

Lajmet e fundit nga