LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Çfarë do të ndodhte me minoritetin serb nëse Shqipëria bashkohet me Kosovën?/ Spahiu zbulon skenarin

28 Nëntor 2022, 22:31, Aktualitet CNA
Çfarë do të ndodhte me minoritetin serb nëse
Analisti Kreshnik Spahiu

Analisti Kreshnik Spahiu është shprehur se shteti më i interesuar që Shqipëria dhe Kosova të mos bashkohen është Serbia.

I ftuar në emisionin "Now" me Erla Mëhillin, Spahiu ka treguar një skenar të mundshëm se çfarë do të ndodhte me minoritetin serb në rast se Shqipëria dhe Kosova do të bashkoheshin.

Sipas tij ky minoritet do të asimilohej në 1000%, pasi Spahiu thekson se Shqipëria i mban më mirë se veten minoritetet.

“Shteti më i interesuar që Kosova mos të bashkohet me Shqipërinë është Serbia. Pse? Sa kohë që do mbajë një shtet të vogël, të dobët, të korruptuar me probleme etnike asosacione e të tjerë, pavarësia dhe sovraniteti i këtij shteti të vogël që quhet Kosovë do të jetë gjithmonë në një tokë të minuar. Serbia është shteti më i interesuar kundër bashkimit të Shqipërisë me Kosovën. Të jeni të bindur që në një moment të caktuar sovraniteti do të jetë i cunguar. Në Serbi kemi 4% serb. Nëse do jetë Shqipëri dhe Kosovë një asosacion serb do të asimilohet në 1000%, madje ata do të jenë të lumtur se ne shqiptarët e Shqipërisë i vendosim mbi kurriz minoritetet, i mbajmë më mirë se vetja që nga Enver Hoxha, i vendosim ministra, zëvendësministra, çamë e kosovarë s'kemi pasur ne. Unë hyj te 0.5% i shqiptarëve që më dhimbset kjo gjë”, ka thënë Spahiu./ CNA.al

Lajmet e fundit nga