LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Varhelyi kërkon rezultate të prekshme/ Kemi pritshmëri të mëdha nga Bosnja e Hecergovina

28 Nëntor 2022, 17:51, Aktualitet CNA
Varhelyi kërkon rezultate të prekshme/ Kemi pritshmëri të
Oliver Varhelyi, komisioneri për politikën e fqinjësisë dhe zgjerimit të BE-së

Oliver Varhelyi, komisioneri për politikën e fqinjësisë dhe zgjerimit të BE-së, ka folur për rrugën europiane të Bosnjës e Hercegovinës.

Gjatë një vizite në Sarajevë, Varhelyi tha se rekomandimi i BE-së që Bosnjës t’i jepet statusi i kandidatit për anëtarësimin në Union është i qartë dhe i vendosur.

Ai deklaroi se rruga evropiane është e hapur, por thesoi se ndërkombëtarët kanë “pritshmëri të mëdha nga Bosnja dhe Hecergovina”.

“Ne duam të shohim rezultate të prekshme dhe të qarta. Është e nevojshme që Këshilli i Ministrave në mbledhjen e vjetër të miratojë të gjitha masat që janë të rëndësishme në atë rrugë”, nënvizoi komisioneri europian./ B.A. – CNA.al

Lajmet e fundit nga