LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Ervin Karamuço: Termi "nënshtetësi", si rudiment i diktaturës

28 Nëntor 2022, 22:06, Aktualitet CNA
Ervin Karamuço: Termi "nënshtetësi", si rudiment i
Eksperti i kriminalistikës, Ervin Karamuço

Eksperti i kriminalistikës, Ervin Karamuço, ka kritikuar përdorimin e termit "nënshtetësi" nga mediat dhe qytetarët.

Me anë të një statusi në rrjetet sociale, Karamuço thotë se ky term ekziston si rudiment i diktaturës, kohë në të cilën shtetasit ishin të nënshtruar.

Sipas tij, për të qenë korrektë, qytetarët duhet të përdorin termin “shtetësi”.

“Këto ditë vërej përdorimin e shtuar të termit "nënshtetësi".

Më jep një ndjesi të hidhur, sepse vijon të ekzistojë si rudiment i diktaturës, kohë në të cilën shtetasit ishin të nënshtruar.

Termi korrekt i parashikuar në ligj është "shtetësi"...”, shkruan ai.

Ndërkohë, kujtojmë se reagimi i ekspertit vjen pas lajmeve të pajisjes me pasaportë shqiptare të këngëtares me famë botërore, Dua Lipa./ B.A. – CNA.al

Lajmet e fundit nga