LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Rama në fokus? Media amerikane: Kongresi të interesohet për marrëveshjet e pista ballkanike të McGonigal

17 Gusht 2023, 13:57, Aktualitet CNA

Rama në fokus? Media amerikane: Kongresi të interesohet për

Media Washington Examiner i ka kushtuar një artikull  asaj që në vendin tone njohet si çështja McGonigal.

Në artikull përmendet dhe lidhja e tij me Ramën si dhe thuhet se e vetmja shpresë që e vërteta të dalë në shesh është që Kongresi të interesohet për marrëveshjet e pista ballkanike të McGonigal. 

Artikulli i plotë:

Vitet e fundit, republikanët kanë humbur gradualisht besimin në integritetin jopartiak të FBI-së. Kjo javë sjell më shumë arsye për të dyshuar në aftësinë e FBI-së për të kontrolluar veten, raporton Washington Examiner.

Shkruani marrëveshjen për pranimin e fajësisë që i është dhënë Charles McGonigal, agjentit të lartë mashtrues, detyra e fundit e të cilit përpara se të tërhiqej në pension në 2018 ishte duke shërbyer si shef i kundërzbulimit të zyrës së fuqishme të Byrosë në Nju Jork.

Në një gjykatë federale në Manhattan të martën, McGonigal i turpëruar u deklarua fajtor për akuzat se ai komplotoi për të shkelur sanksionet ndërkombëtare ndaj një oligarku famëkeq rus, Oleg Deripaska, dhe kreu pastrim parash. Megjithëse këto janë akuza të rënda dhe McGonigal përballet me deri në pesë vjet burg, askush nuk pret që dënimi i tij, i cili do të jepet në fund të këtij viti, të jetë aq i rëndë që kur ai arriti një marrëveshje për pranimin e fajësisë me Departamentin e Drejtësisë, duke pranuar faji.

Megjithatë, imazhi i byrosë është dëmtuar rëndë këtu. Një pjesë e punës së McGonigal si një shef kundërspiunazhi me FBI-në ishte hetimi i oligarkëve rusë të lidhur me Kremlinin, përfshirë Oleg Deripaska! Fakti që McGonigal ishte gjithashtu i përfshirë, të paktën në një farë mase, me hetimin famëkeq të FBI-së për lidhjet e fushatës së Trump me Rusinë në vitin 2016, Operacioni CROSSFIRE HURRICANE, ka bërë që shumë republikanë të nuhasin një mi. Duket se Departamenti i Drejtësisë i Presidentit Joe Biden po i jep McGonigal një leje për të shmangur zbulimet e pakëndshme rreth marrëveshjeve të pista të FBI-së që mund të dalin në çdo gjyq. Historia e plotë është edhe më e keqe.

Ana ruse e skandalit McGonigal është ajo e zbutur. Megjithëse media nuk i kushtoi kurrë vëmendje të mjaftueshme, i akuzuari po përballet me më shumë akuza federale që rrjedhin nga marrja e 225,000 dollarëve nga McGonigal nga një ish-oficeri i inteligjencës shqiptare në vitin 2017, kur i akuzuari ishte ende një zyrtar i FBI-së. Ky është në thelb një skandal korrupsioni-spiun ballkanik-takohet-korruptiv dhe që nuk u trajtua nga pranimi i fajësisë së McGonigal këtë javë.

Këndi ballkanik këtu është i pakëndshëm dhe ngre pyetje shqetësuese. Siç e tha me butësi New York Times këtë javë, i akuzuari "u miqësua me kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama, dhe përdori pozicionin e tij për të daulluar biznesin e huaj për bashkëpunëtorët e tij, sipas aktakuzës së ngritur kundër tij në Uashington. Në një rast , McGonigal hapi një hetim të FBI-së për një lobist për rivalin kryesor politik të kryeministrit shqiptar."

E vërteta, siç raportoi The Examiner në shumë raste, është dukshëm më shqetësuese se kaq. Në këmbim të parave të gatshme, McGonigal u bë "i rëndë" për Ramën dhe qeverinë e tij socialiste, duke kërcënuar rivalët e tyre politikë dhe duke tronditur oligarkët shqiptarë për para në këmbim të mbrojtjes nga sanksionet e SHBA. Ky ishte një rrjet zhvatjesh sekret, i ngjashëm me mafien, i drejtuar nga një zyrtar i lartë i FBI-së, i cili fitoi dhjetëra miliona dollarë, sipas burimeve të shumta. Taktika të tilla të botës së krimit nuk janë aspak të papritura pasi, gjatë qeverisjes dhjetëvjeçare të Ramës dhe socialistëve të tij, Shqipëria e vogël është bërë epiqendra e Evropës për tregtinë e paligjshme globale të narkotikëve, me mbështetjen e heshtur të Departamentit të Shtetit Biden.

Edhe pse ajo që quhet "çështja McGonigal" në Shqipëri diskutohet gjerësisht atje, kjo histori tronditëse ka lënë pak përshtypje në mediat perëndimore. Kjo mund të ketë të bëjë me faktin se Rama dhe aleatët e tij janë në gjendje të shuajnë historitë e mediave evropiane që raportojnë për korrupsionin dhe lidhjet e tyre me krimin e organizuar ndërkombëtar.

Zyrtarisht, pjesa ballkanike e skandalit McGonigal mbetet një çështje e hapur me zyrën e avokatit amerikan në Uashington, DC dhe ende nuk është arritur asnjë marrëveshje për pranimin e fajësisë. Megjithatë, avokati i McGonigal deklaroi gjatë një seance gjyqësore të fundit se ai pret që akuzat në lidhje me Shqipërinë gjithashtu të zgjidhen pa dalë në gjyq, sipas ABC News.

Me siguri duket se zgjidhja ka përfunduar. "Askush nuk dëshiron të shkojë atje. Është më e lehtë për të gjithë të varrosin rrëmujën e McGonigal," më tha këtë javë një inteligjencë veterane e Evropës Lindore në Uashington. Edhe pse skandali McGonigal nuk është një çështje partiake në pamje të parë, meqenëse G-man mashtrues filloi korrupsionin e tij ndërkombëtar gjatë mandatit të ish-presidentit Donald Trump dhe e vazhdoi atë në administratën aktuale, mund të vëmë bast se Shtëpia e Bardhë Biden nuk ka asnjë interes. në diskutimin pse ka qenë kaq e etur për të mbështetur Ramën dhe qeverinë e tij të korruptuar, edhe në politikën e brendshme shqiptare.

E vetmja shpresë që e vërteta të dalë në shesh është që Kongresi të interesohet për marrëveshjet e pista ballkanike të McGonigal. Edhe pse disa republikanë të Dhomës së Përfaqësuesve kanë bërë pyetje në heshtje për këtë aferë, ka kaq shumë hetime aktuale të Dhomës për skandalet e lidhura me Biden, sa çështja McGonigal humbet në labirintin e hetimeve për korrupsion. Kjo është për të ardhur keq, sepse rrëfimi i plotë i mashtrimeve shqiptare të McGonigal është një histori tronditëse që do të tronditë Uashingtonin shumë përtej FBI-së./ CNA

Lajmet e fundit nga