LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Mafia shqiptare monitoron policinë dhe kundërshtarët e tyre/ Media gjermane zbardh detaje nga “lufta” e Policisë me kamerat

7 Shkurt 2023, 10:48, Aktualitet CNA

Mafia shqiptare monitoron policinë dhe kundërshtarët e tyre/

Klanet kriminale të organizuara në Shqipëri kanë pothuajse gjithçka para syve  të tyre, kjo falë teknologjisë së survejimit të kamerave në çdo cep.

Ekspertët flasin për “epërsi teknologjike të grupeve kriminale”.

Në Ballkan, kamerat e vëzhgimit në udhëkryqe, zonat e këmbësorëve dhe korsitë e trafikut kanë qenë prej kohësh një pamje e njohur. Duke kaluar kufijtë, policia dhe autoritetet e sigurisë në labirintin shumështetëror po synojnë delet e tyre gjithnjë e më shumë me teknologjinë perëndimore apo kineze.

Megjithatë, kamerat e montuara ilegalisht mbi kanionet e rrugëve me pluhur të Shqipërisë, të cilat nuk janë aspak sekrete apo të fshehura, po ngrenë gjithnjë e më shumë pyetjen ankthuese të kandidatit të BE-së se kush është saktësisht vëllai i madh i 2.8 milionë fëmijëve të vendit. Për shkak se shumë nga lentet e vëzhgimit, të cilat po përhapen si kërpudha, nuk janë instaluar vetëm nga oficerët e zbatimit të ligjit në shtetin e Adriatikut, por edhe nga shkelësit e ligjit: klane të fuqishme, por shpesh rivale të drogës, jo vetëm që mbajnë syrin njëri-tjetrin me kamerat moderne të vëzhgimit dhe dronët, por edhe mbi policinë.

Policia në Shqipëri çmontoi më shumë se 220 kamera të paligjshme vetëm në kryeqytet

Në mesin e janarit, policia shqiptare në qytetin provincial të Shkodrës çmontoi për herë të parë më shumë se 50 kamera të paligjshme. Qoftë në Durrës, Elbasan, Fier, Korçë apo Vlorë - më shumë se 450 kamera janë hequr tashmë në të gjithë vendin. Vetëm në Tiranë u gjurmuan - dhe u çmontuan më shumë se 220 pajisje vëzhgimi të instaluara ilegalisht.

Lajmi për kamerat e sigurisë gjithnjë e më të lokalizuara nga pronarë të dyshimtë, jo vetëm që ka ngritur shqetësime për sigurinë e të dhënave në Shqipëri. “Epërsia teknologjike e grupeve kriminale” në krahasim me shtetin është “shumë flagrante”, thotë Erida Skendaj, kryetare e Komitetit të Helsinkit në Tiranë. "Kamera të paligjshme të vëzhgimit në Shqipëri ngrenë shqetësime për fuqinë e bandave," titullon agjencia Balkan Insight.

Klanet e drogës në Shqipëri monitorojnë njëri-tjetrin me kamera të paligjshme

Edhe dhjetëra arrestime të personave të dyshuar për instalimin dhe funksionimin e kamerave të paligjshme vështirë se mund të zbusin shqetësimet e aktivistëve të të drejtave civile: brenda, proteksionistët e të dhënave: brenda dhe ekspertët e sigurisë për rritjen e ndikimit të mafias së drogës në vend. Shqipëria konsiderohet si një nga prodhuesit më të mëdhenj të kanabisit në kontinent. Qofshin vendbanime të përgjakshme, vrasje me porosi apo sulme shpërthyese - klanet e drogës nuk janë aspak të këputur në luftën për treg dhe pushtet.

Pra në Shqipëri grabitësit monitorojnë xhandarët? Me kamera dhe dronë, bandat e drogës mund të monitorojnë plantacionet, pronat dhe lagjet shumë më lirë dhe me efektivitet sesa nga rojet dhe shërbimet e sigurisë, shpjegon për portalin "sot.com.al" gazetari investigativ Artan Hoxha për rritjen e tyre të shpejtë: "Krimineli. bandat kanë sistemin më të mirë të sigurisë. Dhe qendrat e tyre operacionale janë më të mira se ato të policisë.”

Por klanet i vendosën kamerat më pak për të bërë hije policinë dhe më shumë për të hijezuar njëri-tjetrin, thotë Hoxha: “Kamera të botës së krimit i gjeni kudo në Shqipëri. Klanet i instalojnë për sigurinë e tyre - dhe për sigurinë e familjeve të tyre."/CNA.al

Lajmet e fundit nga