LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Siguria kibernetike/ Çuçi: Sfidë më te cilën duhet të përballemi

7 Shkurt 2023, 10:35, Aktualitet CNA

Siguria kibernetike/ Çuçi: Sfidë më te cilën duhet

Në Konferencën “sfidat e sigurisë kibernetike në Shqipëri”, Ministri i Brendshëm Bledi Çuçi e vuri theksin tek siguria kibernetike.

Sipas tij, Policia e Shtetit duhet të jetë e mobiliuzuar për t’iu përgjigjur sfidave që po sjellë kjo epokë e re.

“Problemi më akut është dhe do të vijojë të jetë gjatë, siguria e inflamacionit dhe mbrojtja nga sulmet kibernetike. Siguria vjen e para dhe ky është çmimi që duhet të paguajmë”,  është shprehur ai.

Ai tha se Policia e Shtetit ka barrën e madhe që të ketë të gjitha kapacitetet e nevojshme për të garantuar të dhënat e qytetarëve.

Sipas tij, policia e Shtetit ka ardhur vazhdimisht duke u modernizuar përmes adaptimit të tenkologjisë dhe sistemeve inovative dhe duke qenë të bindur se vende të vogla si Shqipëria mund të bëjnë kapërcime epokale vetëm përmes shfrytëzimit të avantazheve që krijon teknologjia./CNA.al

 

Lajmet e fundit nga