LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Mijëra viktima dhe të plagosur/ Ambasadori zbulon nëse ka shqiptar të lënduar në Turqi

6 Shkurt 2023, 22:53, Aktualitet CNA

Mijëra viktima dhe të plagosur/ Ambasadori zbulon nëse ka

Ambasadori i Shqipërisë në Turqi, Kastriot Robo ka deklaruar se asnjë shqiptar nuk është lënduar nga tërmeti i fuqishëm  që goditi Turqinë

Robo në një lidhje të drejtpërdrejt për gazetarin Blendi Fezviu tha se “ambasada dhe Konsullata e Përgjithshme në Stamboll ka publikuar numrat e autoriteteve kryesore në vend ku çdo qytetar shqiptar në Turqi që ka nevojë për ndihmë të mund t’i telefonojë.

Fatmirësisht nuk na rezulton se ka shtetas shqiptar të prekur nga tërmeti. Ne jemi interesuar me shqiptarët që jetojnë në atë zonë, por fatmirësisht nuk na rezulton. Vetëm një rast që familjarët kishin humbur komunikimin me familjarët që ishte në zonën e Atlait. Ne dhe Konsullata e Përgjithshme në Stamboll kemi publikuar numrat për qytetarët shqiptarë që kanë nevojë dhe ne ua përcjellim autoriteteve, ne kemi lidhje me ministrin e Brendshme dhe autoritete e tjera”, tha ai.? CNA.al

 

Lajmet e fundit nga