LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Lista-Dosja “Gërdeci”/ Emrat e dëshmitarëve që SPAK kërkon të thirren nga gjykata

22 Shtator 2023, 13:21, Aktualitet CNA
Lista-Dosja “Gërdeci”/ Emrat e dëshmitarëve që
Foto ilustruese

Sot është shtyrë sërish seanca gjyqësore ndaj ish-ministrit Fatmir Mediu.

Prokuroria e Posaçme ka kërkuar që të thirren 71 dëshmitarë për t'u pyetur nga gjykata në lidhje me çështjen “Gërdeci”.

CNA ka siguruar listën e emrave të dëshmitarëve që SPAK i ka kërkuar të thirren nga gjykata, ku ndër to shohim dhe emrat e ish-ministrit Aldo Bumçi dhe djalit të ish-kryeministrit Sali Berisha, Shkëlzen Berisha.

EMRAT

1. Feruzan Durdaj

2. Zamira Durdaj

3. Afërdita Canga

4. Alketa Hazizaj

5. Fejzi Shehu

6. Rigon Durdaj

7. Mimoza Kruja

9. Hekuran Kaca

10. Shkëlqim Prini

11. Nikolin Hazizaj

12. Mirela Hazizaj

13. Drita Cani

14. Ramazan Alla

15. Uran Deliu

16. Mirela Dvorani

17. Ndue Nikolli

18. Adelina Cani

19. Ilir Kranja

20. Veiz Muço

21. Murat Zguri

22. Fejzi Shehu

23. Caje Ciku

24. Arta Prini (Zela)

25. Qemal Mema

 26. Zigur Canaj

27. Julian Pando

28. Petrit Behari

29. Zabit Cuku

30. Sadik Sula

31. Agim Vrana

32. Shaban Brahushi

33. Begator Mane

34. Bujar (Abdullah)Nasufi

36. David Clark Howell

37. William Merrit Hart

38. Sidney Tison Macintyre

39. Rodney Spenser Taylor

40. Kol Dedgjonaj

41. Ismet Drenova

42. Ardian Mullahi

43. Plarent Ruka

44. Bardhyl Hoxha

45. Sokrat Papadhima

46. Viktor Përshqefa

47. Anila Lala (Gjergji)

48. Liza Maksuti

49. Alma Zili

50. Anjola Agolli

51. Aldo Bumci

52. Shkëlzen Berisha

53. Ylli Pinari

 *54. Luan Hoxha (ka fituar azil ne USA, i dënuar nga gjykata me 3 vite burg)

55. Armand Tartari (ka fituar azil në Francë, pasi u dënua nga gjykata me 2 vite burg. Ishte shef finance në Ministrinë e Mbrojtjes)*

56. Ndue Marku

57. Jorgo Mino

58. Fatbardh Kuçi

59. Gëzim Oshafi

60. Denis Hajdari

61. Agim Babameto

62. Shkëlzen Madani

63. Rezart Tërshana

64. Besnik Dauti

65. Dashnor Çaushi

66. Fari Toska

67. Zenun Fero

68. Hilmi Laçaj

69. Sokol Ngjeçi

70. Mihal Delijorgji

71. Dritan Minxolli.

Kujtojmë se në seancën e fundit, mbrojtja e ish-ministrit Mediu ka kërkuar që të pyeten 90 dëshmitarë, ndër ta edhe ish-zyrtarë të Ministrisë së Mbrojtjes, për llogari të procesit ndaj tij në GJKKO.

Kujtojmë se, Struktura e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar e akuzon Mediun për “shpërdorim detyre” dhe “për shpërdorim detyre në bashkëpunim me kuadër komandues ushtarak” lidhur me dosjen e shpërthimit në Gërdec.

Avokatët e ish-ministrit Fatmir Mediu kanë kërkuar që çështja të pushohet për efekt parashikimi, kjo pasi sipas tyre klienti i tyre nuk ka asnjë faj për mosveprimin shtetëror ndër vite./ CNA

Lajmet e fundit nga