LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Inceneratorët/ Gjokutaj: Po tentohet fshehja e gjurmëve të krimit

9 Korrik 2022, 16:55, Aktualitet CNA
Inceneratorët/ Gjokutaj: Po tentohet fshehja e gjurmëve të krimit
Avokati, Genc Gjokutaj

Avokati Genc Gjokutaj i konsideron tronditëse provat e zbuluara ditët e fundit nga evazioni fiskal i kompanive të inceneratorëve. 

Sipas avokatit po tentohet fshehja e gjurmëve të krimit, ndërsa kritikoi rolin e SPAK-ut në këtë çështje. 

 

 "Jo vetëm që ka korrupsion galopant, por kryhen edhe veprime për të fshehur të vërtetën. Paguhen miliona për punë të pakryera. Futja e emrave të njerëzve të panjohur, anonimë, miliona euro nëpër llogaritë e tyre, tregon që personat përgjegjës përfitues të këtyre milionave, parave publike, kanë qenë koshientë që në krye të herës se çfarë po bëjnë. Nuk është apologjia e pushtetit që i ka bërë deri sot se këto para kanë shkuar për pastrimin, për menaxhimin e integruar të mbetjeve. Përfshirja e personave në azil, apo çobanë, në kompani që xhirojnë miliona, tregon koshiencë të plotë të personave për të fshirë gjurmët e krimit. Jo vetëm korrupsion, por edhe veprime që pengojnë drejtësinë. Janë krime shumë të rënda. Duan të zhdukin provat e këtij krimi që këto lekë t'i gëzojnë lehtësisht. 

Provat janë tronditëse dhe nuk mund të fshihen. SPAK si njësi e posaçme antikorrupsion është shkalla më e lartë e ekspertizës që ne kemi për këtë krim të madh korruptiv të inceneratorëve. Çdo ditë po dalin prova të reja. Këto para, milionëshe, lëvizin me firmat e qeveritarëve. Kjo çështje ose është hetuar", tha Gjokutaj./CNA.al

Lajmet e fundit nga